A 2020-as olimpián bemutatkozó falmászásnak három ága van, a nehézségi mászás, a gyorsasági mászás és a boulder (magyarázat a keretesben). Két év múlva Tokióban a negyven indulónak valamennyi ágban össze kell mérnie a tudását.
Márpedig nem egyszerű mindegyikben kiemelkedően teljesíteni, amit egyébként maguk a sportmászók is sérelmeztek – ha megnézzük ezt a rövid kis videót Sasha DiGiulian amerikai profi mászó útmutatásával, rögtön megértjük, miről is beszéltek.
Egy biztos, az összecsapás rendkívül látványos és szórakoztató lesz, és az is egyértelmű, hogy az olimpiai mozgalom jól tette, hogy a téli után a nyári ötkarikás játékokon is egyre inkább a népszerű extrém sportok felé fordul.
Kattintson a „Megtekintés a YouTube-on” feliratra!
A SPORTMÁSZÁS TÍPUSAI
NEHÉZSÉGI MÁSZÁS: A versenyző dinamikus kötél segítségével mászik, időnként önmagát biztosítja úgynevezett köztesek segítségével, ami falba szerelt nittekből lógó schlingeket (rövid heveder, két végén karabiner) jelent; ebbe akasztja a kötelet, így lesz, ami esés esetén megfogja. Az őt biztosító ember a földön állva adagolja neki a kötelet, a mászó célja pedig az, hogy minél tovább jusson, az idő másodlagos szempont.
GYORSASÁGI MÁSZÁS: Kijelölt, tizenöt méteres falszakaszon minél gyorsabban kell feljutni. A biztosítás úgynevezett felső biztosítással történik, azaz a kötél egyik végébe a mászó van beakasztva, a másikba a földön álló biztosító személy, a kötél közöttük egy karabinerrel be van akasztva a fal tetejébe. Az a versenyző nyer, aki hamarabb nyomja meg a fent található gombot.
BOULDER: Vízszintes, kifejezetten nehéz mászás, biztosítás nélkül, de alacsonyan, jellemzően néhány méteres magasságban; a mászót földre helyezett szivacsok óvják meg a sérüléstől (bal oldali fotónkon).