Új rekord a 4270 kilométeres kihíváson

Megdőlt a körrekord az Egyesült Államok egyik leghosszabb instant túraútvonalán, miután Timothy Olson 51 nap, 16 óra és 55 perc alatt végigment a Pacific Crest Trailen.

Megdőlt a körrekord az Egyesült Államok egyik leghosszabb instant túraútvonalán. Az amerikai Timothy Olsonnak 51 napra, 16 órára és 55 percre volt szüksége a 4270 kilométer hosszú Pacific Crest Trail teljesítéséhez. Ez több mint nyolcvan kilométert jelent naponta, másfél hónapon keresztül, gyakorlatilag megállás nélkül.

A 37 éves amerikai terepfutó csaknem egy éven keresztül készült, és nem titkolt szándéka volt a korábbi körrekord megdöntése is. Eddigi pályafutása során sok szép eredményt tud felmutatni, mind közül azonban kiemelkedik a legendás Western States 100 Endurance Runon egymást követő három évben (2011, 2012 – itt pályacsúcsot is döntött, 2013) aratott győzelme, valamint a nem hivatalos terepfutó-világbajnokságnak is tartott franciaországi UTMB (Ultra Trail du Mont Blanc) leghosszabb távján elért negyedik helyezése 2013-ból. Hazájában az év terepfutójának választották 2014-ben. Nős, két gyermek édesapja, mostani kihívásán pedig harmadik gyermekükkel várandós felesége szinte végig elkísérte. S hogy miként lehet felkészülni a másfél hónapon keresztül tartó futásra? A célba érkezést követő első interjújában csak annyit mondott, hogy sok futással.

„Komolyra fordítva a szót, egy ilyen teljesítés nem a futómozgáson múlik, a futásra nem is edzettem lényegesen többet a szokásosnál, mivel amúgy is évek óta sokat futok – mondta a rekorder. – Így ez volt az erősségem. A gyenge pontokra azonban fokozottan készültem, ami nekem a zsákos futás és a teherbírás. Kellőképpen fel kellett erősítenem a tartó- és vázizmokat, a vállaimat és a nyakizmokat, hogy bírjam azt a súlyt, amelyet a túra során végig magammal kellett cipelnem. Így sikerült egy kis izmost is magamra szednem. Szerencsés vagyok, mert nem hátráltatott sérülés, így minden úgy sikerült, ahogy elképzeltem. Nagyon hálás vagyok a családomnak és mindenkinek, aki segített az utamon.”

A futónak több segítője is akadt. Sok rajongó és szurkoló is meglátogatta, és futott vele néhány kilométert közösen, illetve bizonyos pontokon egy lakóautóban tudott pihenni, ahol a családja és a barátai várták.

 

 

A nyugati partvidéken haladó Pacific Crest Trail az Egyesült Államok egyik legkeményebb kihívása. Az útvonal 4270 kilométeren keresztül vezet a mexikói határtól Kanadáig, futva, túrázva és lóháton lehet teljesíteni.

Az amerikai oltalom alatt álló ösvény hét nemzeti parkot, huszonöt védett erdőt érint, legmagasabb pontján pedig több mint 4000 méter a tengerszint feletti magasság. Az első teljesítést 1932-ben regisztrálták, míg a Timothy Olson jelenlegi körrekordját megelőző leggyorsabb futott idő Karel Sabble nevéhez fűződik, 52 nap 8 óra 25 perccel.

 

Körrekordok kora

A tavalyi év az FKT-ról szólt. De mi is az az FKT, azaz a fastest known time? A rövidítés magyarra fordítva a valaha futott legjobb időt jelenti. A koronavírus miatt a 2020-ban elmaradt versenyek helyett nagyon sok terepfutó választott magának különböző instant kihívásokat, és ismert útvonalakon, híres versenypályák nyomvonalán dőltek meg sorra a körrekordok a világ minden pontján. Egy FKT lehet bármilyen hosszúságú, a lényege, hogy QR-kóddal vagy valamilyen egyéb alkalmazással bizonyos időnként be kell jelentkezni a pályáról, vagy a futás során végig GPS-jeladót kell viselni, amelynek köszönhetően folyamatosan lehet követni, hogy merre halad a próbálkozó. A teljesítés végén pedig az órával mért trackkel kell igazolni, hogy a futó végig a kijelölt, hivatalos útvonalon haladt. Magyarországon a legkedveltebb instant túra a börzsönyi Kör, a Vértesben lévő Vérkör, a zalai DZD és a Mecsekben található OneDoorTrail.

 

A térkép a Pacific Cest Trail weboldalának tulajdona

Fotók: Timothy Olson/Facebook

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Térdműtétje után kiváló éven van túl, az abu-dzabi vb-re készül
Balesete miatt öt műtéten esett át, mégis hatalmas sikereket ért el idén
Nem tudta, hogy az első helyen ért célba, másodiknak gondolta magát
Francia színekben versenyzett, de magyar zászlóval ért célba a Spartathlonon
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat
A magyar hegymászás legsűrűbb éve: a tragédiától a sikerig minden benne volt
Minőség, súly, ár és kényelem: szempontok és felszerelés a magashegyi túrázáshoz

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.