BLOGRA FUTOTTUNK Vigyázz, száguldoztak a Vértesben!

A tél és tavasz határán „egyensúlyozó” népszerű terepverseny, az Ensport Vértes Trail a sláger az interneten, az idei madárfüttyös esemény írásaiból válogatott blogkutató kolléganőnk.

Március második hétvégéjén rendezte meg a terepfutas.hu az Ensport Vértes Trailt, s a versenyen több ismerősöm indult: óriási taps, minden elismerésem nekik, csodálatos, hogy ilyen hatalmas teljesítményre képesek, ráadásul nincsenek kevesen. Már a verseny mottója is találó: A verseny, ahol a fiúból férfi lesz, a lányok pedig megtanulnak káromkodni.” Természetesen kerestem a részletes beszámolókat az interneten: ki hogyan élte meg a nagy futást, milyen eredménnyel sikerült célba érnie, elégedett-e magával, esetleg többet várt, vagy túlszárnyalta a várakozásait? Több távon lehetett indulni, így a minimaratonin, félmaratonin, maratonin és az ultramaratonin.

 

NEDYBALI FUT ÉS EVEZ (Facebook)

Nedjalkov Balázs (címlapfotónkon a terepfutas.hu felvételén) az ötven kilométeres ultratávon indult és harmadikként ért célba! A kiváló, s az évek során már több nagyszerű eredményt elérő pécsi terepfutó a Vértesben zajló versenyzésről írt igencsak hiteles élményanyagot, így még a számítógép előtt ülve is érezhető, mi múlhat azon, ha a futó – esetünkben Nedybali – precízen kiszámított pulzuson teljesít, s mennyit számít akár csak háromütésnyi különbség, illetve a tempó és a hosszú táv milyen szoros összefüggésben áll akkor, amikor valaki nekivág az ötven kilométeres etapjának.

A félszáz kilométer már kimondva is soknak tűnik (főleg olyan energiabefektetéssel, mint amilyet a pécsi versenyzőnél tapasztalni), s ha elolvassuk a blogot, akkor a végén kiderül, hogy tíz másodperc miatt is lehet bosszankodni – persze mi csak tapsolhatunk Nedjalkov Balázs nagy futásához és harmadik helyéhez.

 

SZABÓ SÁNDOR OLDALA (Facebook)

Az Ensport futóedzője idén nagyszerűen kezdett: olvashattunk róla a januári tizenöt kilométeres Tihany Trail kapcsán (győzött), míg a Vértesben ezúttal a félmaratoni távot teljesítette, és – természetesen – őrületes tempójával meg is nyerte. Merthogy a hegyi futó nem aprózta el a lépéseket a VTM-en sem: 1:18:06 óra alatt futotta le a terep félmaratonit, ez pedig a 3:16 és – gondolom, az emelkedősebb szakaszokon… – 3:40 perces ezreknek felelt meg. Döbbenetes idő, úgyhogy Szabó Sándor élménybeszámolóját feltétlenül érdemes elolvasni!

S ha már hosszabb beszámolóra vágyunk, akkor érdemes még bekukkantani a Mintha élnél blogra is, amelynek szerzője a maratoni távot teljesítette, és a hobbifutó minden kétségét, fájdalmát, s ami a legfontosabb, a célba érés fantasztikus örömét is felvillantja a Vértesben rendezett remek verseny kapcsán

 

#CSAKAZÉRTISFUTOK (blog)

A blog szerzője részt vett a Tápiószelén megrendezett ötven kilométeres közösségi futáson. Az élvezetes beszámolóból kiderül, miért is jó vonattal utazni a verseny helyszínére, valamint azt is megtudhatjuk, mi a tuti enni- és innivaló (például a „céklatrutyi”), amit saját kezűleg készít magának a versenyre. Kissé furának tűnt elsőre, de mindenképp kipróbálom.

S nem csupán az evés-ivás, hanem az SMR-henger helyes alkalmazása is fontos lehet a jó futáshoz, erről Péter Mátyás gyógytornász kínál bemutatót, s a funkcionális terápia Facebook-oldalán lehet megnézni az igencsak tanulságos video-összeállítást.

 

FUTNIMENTEM.HU (honlap)

Több ismerősöm (főleg férfiak) jártak már úgy, hogy futás közben kegyetlenül kidörzsölődtek a ruházatuk alatt. Az hagyján, hogy kipirosodott és csípett a bőrük, de volt, akinek szóltak, hogy véres a pólója…

Nyáron nálam is előfordul hónaljtájékon, amikor már ujjatlan pólóban futok, hogy kidörzsölődöm, és néha elég nagy para, amikor még nem gyógyult meg, de újra futok a melegben. Ilyenkor hintőporral próbálkozom, illetve törölgetem magam futás közben. Viszont a ruha alatti kidörzsölés megakadályozása nehezebb dolog – nos, ehhez találunk tippeket a remek ultrafutó, Evetovics-Balla Hajnalka (Haanchee) által írt cikkben.

 

FUTÓLÉPÉS (blog)

Őry István ismét remek témával foglalkozik a blogjában, ezúttal videón. A fáradtságról tudhatunk meg sok mindent, az egyik legfontosabb, hogy egyáltalán nem rossz dolog!

Arra is kapunk tippeket, hogy a fáradtság különböző fázisainál mit kell tennünk, hogy késleltessük a kialakulását, illetve elősegítsük a megszűnését. Hasznos tanácsok, hiszen a lényeg továbbra is az, hogy fussatok, fussatok!

MIRŐL ÍR A FUTÓBOLOND?

Kezdő lépések hobbitoknak

 

Kremlicza Levente (Facebook)

Nemrég elkezdtem a mezítlábas futás alapjait tanulni, hogy fejlesszem a futótechnikám, és megszüntessek néhány visszatérő problémát. A cipő nélküli futás az ember természetes mozgásai közé tartozik, amit gyerekként szépen produkálunk, csak később a modern cipők, valamint a rossz a mozgásminták miatt elfelejtjük. Ahhoz, hogy újra elsajátítsuk, türelem és gyakorlás kell. A gyakorlást mezítlábas sétával kezdtem, illetve az edzőteremben is cipő nélkül edzek nagyrészt.

A mezítláb futásnak sok előnye van: erősíti a futáshoz használt izmokat, javítja a technikát és segít hatékonyabban futni (mindehhez a szakirodalom által javasolt mezítláb futóiskolázást és néhány rávezető gyakorlatot végeztem). Korábban tengerparton futottam már mezítláb, de az egészen más, mint amikor köves, kissé durva terepen próbálkozik az ember – de higgyék el, jólesik! A szokásosnál többet nyújtottam a vádlim és a lábfejem, ami azért fontos, mert az ősi módszer jobban igénybe veszi a láb izmait, mivel cipő helyett az izmaink csillapítják a terhelést. Fontos a fokozatosság és a sok „száraz” gyakorlás: pár száz méternyi sétával, kocogással érdemes kezdeni, puha talajon. A dombos edzéseim végén is szoktam ötszáz métert mezítláb futni a fűben, s így már néhány alkalom után javult a lépéstechnikám, sőt a vissza-visszatérő csonthártyagyulladásom is javult. Vannak mezítlábas cipők is, nulla droposak, s nincs bennük csillapítás. Ezekre is fokozatosan kell átállni, több lépésben, egyre kisebb emelésű cipőkben futva, és persze emellett mehet a puha talajon végzett könnyű, cipő nélküli futás is – érdemes kipróbálni legalább fűben a hobbit módit, a lábunk hálás lesz érte.

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

A saját országos csúcsát döntené meg a tajvani negyvennyolcórás versenyen
Kínos síélményeiről mesélt a háromszoros Grand Slam-győztes teniszező
UTMB-specifikus edzéseket végez, ám még kétséges az idei versenynaptára
Idén is sokat versenyez, négy fő célt tűzött ki maga elé
Úgy érzi, jobb lehet mint tavaly, és képes egy új egyéni csúcsra is az Ub-n

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Az egyik legjobb magyar sziklamászó, aki felmászott a mennyország kapujáig
Amiért Clint Eastwood legenda lett: nem félt a „halálfaltól” sem
Lángos az alaptáborban, szivar a csúcson: a Cso-Oju első magyar megmászói

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.