Az elmúlt tizennégy hétben számos hegymászólegenda alakját elevenítettük fel, aki valamelyik cikkünkről lemaradt, egy kattintással most könnyen megtalálja.
Csaknem egy évszázada, hogy George Mallory társával örökre a Csomolungmán maradt, s meglehet, sosem járt a csúcson – de akkor is legenda marad, ha egyszer megtalálják elveszett fényképezőgépét.
Az őt megmenteni igyekvőktől néhány méterre hunyt el a 23 éves Toni Kurz, az Eiger rettegett északi falának legismertebb áldozata, aki három társával 1936 júliusában vágott neki a függőleges sziklarengetegnek.
Reinhold Messner egyet jelent a hegymászással, pedig pályafutása a Himalájában családi tragédiával kezdődött. Egy lavinában elveszítette öccsét, és sokan még mindig őt hibáztatják.
Két angol sportember csaknem tragédiába torkolló perui kalandja megváltoztatta a hegymászásról alkotott képünket. Simon Yates és Joe Simpson életben maradásának története az Andokból.
Csaknem három évtizede annak, hogy a legendás lengyel hegymászó, a világ legjobbjának tartott Jerzy Kukuczka a halálba zuhant a Lhoce déli falán, egy Katmanduban vásárolt kötél miatt.
A franciák történelmet írtak 1950-ben, amikor elsőként jutottak fel a 8091 méteres csúcsra, de az expedíció csak a hazatérés után vált érdekessé, mert kiderültek a vezető önzései és intrikái.
Csaknem hatvan évvel ezelőtt kilenc orosz fiatal indult az Uralba. Egy kivételével sosem tértek vissza, s bár holttestüket megtalálták, nem tudni, mi történt valójában azon az éjszakán.
Hermann Buhl két nyolcezresre is elsőként jutott fel, egyre ráadásul szólóban, ami egyedülálló a hegymászás történetében. A Nanga Parbat megmászása után négy évvel a Karakorumban hunyt el.
Az olasz Walter Bonattit jelenleg is a hegymászás legnagyobb alakjai között tartják számon, amihez sikeres csúcselérései mellett hozzájárult korai és váratlan visszavonulása is.
Sokáig a Mount Everest legnagyobb tragédiájaként tartották számon az 1996-ban történt eseményeket. Sőt a történtek továbbra is foglalkoztatják és megosztják a hegymászó-társadalmat. Rob Hall halála előtt még nevet adott gyermekének.
A Mount Everestre induló expedíciók hajnalán, a két világháború közötti időszakban hihetetlen tragédia rázta meg a hegymászóvilágot. Maurice Wilsont senki sem tudta lebeszélni lehetetlennek tűnő vállalkozásáról…
Ueli Steck: a jelenkor legjobb hegymászójának tartott „svájci gép” elképesztő sebességgel haladt a legnehezebb sziklafalakon is, de amikor senki sem számított rá, őt is utolérte a magányos halál.
A Mount Everest 8850 méter magas csúcsát megmászni óriási tett, néhány embernek azonban többször is sikerült. A legendás Apa serpának huszonegyszer, amely májusig rekordnak is számított.
A magashegyi hegymászás történetének egyik legdicsőbb fejezete a Mount Everest 1953-as első megmászása volt, amely akkoriban minden bizonnyal a leggyorsabb hírként söpört végig a világon.