Sokan azt sem tudják, mi fán terem a bojli. Nos, napjaink egyik leghatékonyabb pontyozó (amúrozó) csalija, etetésre és csalizásra egyaránt alkalmas. Képzeljünk el egy nyalóka méretű golyót, amit a bajuszos halak olyan előszeretettel szippantanak fel az iszapból, mintha legalábbis a gyerekek vattacukrot találtak volna a sivatag közepén. A bojli gyúrása igenis tanulható, olyan ember is el tudja készíteni 1-1,5 óra alatt az éves mennyiségét egyszerű kellékek segítségével, aki még soha nem kezdett bele a gyúrásba.
Örök dilemma, hogy milyen ízű bojlit készítsünk. Ezt természetesen sok minden meghatározza, de talán elsődlegesen a horgászott hal, az adott évszak és a halak kapókedve. A bojlik nagy része szinte az egész évadban jól használható, így a kínálatból bármelyik mix választása esetén biztosak lehetünk abban, hogy a csaliban nem lehet hiba. Mielőtt bojli gyúrásba kezdünk, ezeket mindenképpen érdemes előre beszerezni:
– alapmix legalább 1 kg mennyiségben
– választott aromák
– natúr kukoricacsíra-likőr, fél-egy literes kiszerelésben
– lazac- vagy sima halolaj
– tojás
– finom szemcsés só
– édesítő
Az említett alapanyagokon kívül néhány használati tárgyra is szükségünk lesz, úgymint bojli roller, nagyobb vödör, fúrógép vagy turmixgép – utóbbinál nem árt, ha az asszony nem tudja meg a turpisságot… Elengedhetetlen továbbá egy régi kinyomópisztoly, egy gyógyszertárban beszerezhető nagy méretű fecskendő, gramm-mérleg, rossz edény a főzéshez, közepes ecset, rongyok, tiszta zacskók, és ha nagyon büdös aromákkal dolgozunk, gumikesztyű sem árt.
Ha minden összeállt, kezdhetjük is a bojlik elkészítését. Hogy hogyan?
Nos, a folyékony összetevőket (halolaj, mix, aromák, tojás) a tiszta vödörbe tesszük. Majd hozzáadjuk a sót (ez tartósítja a kész bojlit) és az édesítőt. A kívánt mennyiséget az adott mix típusa határozza meg. Ezt az elegyet alaposan összeturmixoljuk, amíg homogén folyadékot kapunk, amibe elkezdhetjük adagolni a választott mixet. Amikor a mixer vagy a fúrógép már nem bírja, jöhet a kézi munka. Olyan ez, akár a kolbászgyúrás, csak az illatok némileg különböznek… Alaposan át kell gyúrni a tésztát, akkor jó, ha elválik az edény falától, nem ragad sem a vödörhöz, sem a kezünkhöz, de nem is száraz, repedezett állagú.
Jöhet az újabb fázis: amikor jónak ítéljük a tésztát, zacskóba pihenni tesszük 5–8 percre, közben előkészítjük a darálót, amelyből a vágó-, aprítókés nyugodtan eltávolítható. Fontos lépés, hogy a darálóba folyamatosan töltjük a tésztát, és igyekszünk jól összetömöríteni az alapanyagot. Ha már nem levegős a cső, akkor 30-40 cm-es hurkákat nyomunk ki, vigyázva, hogy azok ne törjenek el. Ezek után a rollerre helyezzük egyesével a hurkákat, és a roller tetejét rátéve, határozott előre-hátra csúsztatott mozdulattal golyókat formálunk. A kész golyókat tegyük egy rekeszbe vagy kartondobozba, de csak egy sorba, és rázogassuk meg őket, nehogy összeragadjanak.
Főzzük, de meddig?
Túlzásba nem kell vinni, a főzési idő kettő, maximum 2,5 perc! Ennél tovább főzni nem szabad, majd két-három napig érdemes száradni hagyni őket. Az elkészült bojlik már csak azért is jók, mert miután saját kezűleg készítettük őket, senkit sem szidhatunk, ha egyetlen ponty sem kap rájuk…