Nincsen kellemetlenebb, amikor a teljesítménytúra közben, az erdő közepén görcs áll az ember lábába. Az erre érzékenyek a nagyobb erőpróbák előtt akár egy hónappal elkezdik kúraszerűen szedni a magnéziumot, pedig a sóhiány is okozhat ilyen tüneteket.
„Fontos, hogy a túra során tervszerűen pótoljuk a sót – mondja Stepanek Sándor Imre, tapasztalt teljesítménytúrázó. – A só hiányát kevésbé érezzük, inkább a jeleivel szembesülünk. Ilyenek a váratlan fáradtság, a szaporodó görcsök, a hangulat romlása és az úgynevezett hiperszomjúság, amikor már régen elteltünk a víztől, de csak innánk, innánk. Ha ez az állapot bekövetkezett, már nagyon el vagyunk késve. Aki tervszerűen pótol, az tudja, hogy a sópótláshoz neki mennyi sóra van szüksége óránként, és pótolja szó nélkül. Nagy melegben ez kardinális kérdés.”
A sóhiány egy másik, nagyon kellemetlen problémát is befolyásol: a vízhólyagok kialakulását.
A tapasztalt túrázó egyik ismérve, hogy a vízhólyagokkal nem a túrán küzd meg, hanem indulás előtt fordít kiemelt figyelmet a megelőzésre.
„A vízhólyag keletkezésének három fő oka van: a mechanikai terhelés, a tartós igénybevétel és a kötőszövet elvizesedése. A mechanikai terhelést egy jól megválasztott és bejáratott cipővel, valamint minőségi túra- vagy futózoknival elkerülhetjük. A tartós igénybevétel ellen krémezéssel védekezhetünk. A kötőszövet vizesedése a sóháztartás borulásának legkomolyabb jele. A szervezet próbálja a folyadékozmozitást fenntartani a vérben, hogy az képes legyen oxigént és cukrot szállítani. Ezt úgy teszi, hogy a felesleges vizet kipréseli a kötőszövetbe, így az felpuhul, felázik. Ha időben pótoljuk a sót, ez a kötőszöveti puhulás teljesen elkerülhető.”
A pótlás fontossága tehát nem lehet kérdés, az viszont igen, hogyan csináljuk. Manapság már számos táplálékkiegészítőt forgalmazó helyen, bioboltban és gyógyszertárban kaphatunk sótablettákat, amelyeket jellemzően étkezés közben vagy után egy pohár vízzel kell bevennünk. A tabletta előnye, hogy a són kívül más, a szervezet számára fontos ásványi anyagot is tartalmazhat.
Nem feltétlenül kell azonban ehhez a megoldáshoz folyamodnunk, az is megfelelő lehet, ha rendszeresen fogyasztunk sós ételeket, óránként elropogtatunk egy kis ropit, perecet, sós mogyorót.
Bármilyen taktikát is találunk ki magunknak, ha odafigyelünk arra, hogy jól étkezzünk, rengeteg problémától kímélhetjük meg magunkat.
(Megjelent a Nemzeti Sport Kihívás mellékletében, 2018 júniusában.)