Kis befektetésre nagy élmény

A túrázás az egyik legolcsóbb szabadidős sport. De ha aktívan túrázunk, mekkora az az összeg, amit éves szinten biztosan elköltünk?

Ha annyira szerencsések vagyunk, hogy hazánk valamelyik hegysége közelében lakunk, még az utazásra sem kell sokat költenünk, magunkhoz veszünk némi enni-innivalót, és már útra is kelhetünk.
Pénzügyekről leginkább a teljesítménytúrázás és terepfutás kapcsán lehet beszélni, amelyekre az utóbbi évtizedekben egész iparág épült. Sportáruházakban manapság már külön túrázó, terepfutó részleget találunk, illetve több szaküzlet is specializálta magát erre a két területre.
De térjünk a lényegre, mire számítsunk, ha bennünket a teljesítménytúrák világa érdekel, és havi egy napot ennek a hobbinak szánnánk?
Amire biztosan költeni fogunk, az az utazás és a nevezési díj. Előbbi távolságtól függően változhat, általában autóval járunk a legjobban, főleg, ha nem egyedül utazunk és így megoszlanak a költségek. Utóbbi egy-kétezer forintos tétel, cserébe az ellenőrzőpontokon csokoládét, gyümölcsöt, vizet kapunk, a célban pedig zsíros kenyeret vagy főtt ételt. Mindezt kiegészítve kevés otthonról hozott elemózsiával, egy 30-40 kilométeres túrát gond nélkül végigvihetünk.

Felszerelést tekintve egy 20-30 literes hátizsákra és egy lehetőleg vízálló túracipőre lesz szükségünk. Ha nem bírjuk magunkon a nedves felsőt, érdemes beruházni még egy technikai pólóra, az emelkedőkön pedig sokat segíthet a túrabot.

Mindezeket persze elég egyszer megvenni, utána évekig nem lesz rá gondunk, de indulásnál érdemes erre a célra 30-40 ezer forintot elkülöníteni. Az utazásra és nevezési díjra átlagosan havi ötezer forintot számolhatunk, de éves szinten mindent összevetve így is könnyen százezer forint alatt maradhatunk.
A nagyobb kihívások szerelmesei, akik ötven kilométeres táv alatt fel sem kelnek az ágyból, persze ennél valamivel többet áldoznak kedvenc hobbijukra. Utazásra és nevezési díjra ugyan nem kell lényegesen nagyobb összeget költeniük, de a táplálkozást tekintve már más a helyzet. Sokan előszeretettel használnak energiaszeletet, zselét, izotóniás italokat, pezsgőtablettákat, amelyek ugyan többe kerülnek a házi kosztnál, de könnyen és gyorsan pótolják az elvesztett energiát és ásványi anyagokat. Cipők tekintetében is a magasabb kategóriából válogatnak, alkalmanként akár 30-40 ezer forintot is kiadhatnak a megfelelő darabért. A ruházatot illetően elsődleges szempont a minél kisebb súly, és a minél jobb nedvességelvezető képesség, nemcsak a felsőtesten, hanem az alsó ruházaton át a túrazokniig. A rajtnál kapott itiner mellett többen használnak GPS-készüléket és sportórát, ami méri a teljesítményüket.
Amennyiben tehát egy fokkal magasabb szinten gondolkozunk a teljesítménytúrázásról, és havi két alkalommal is el tudunk menni, utazásra és nevezési díjra átlag tízezer forintot számoljunk. Saját magunk, egyénre szabott ellátása alkalmanként biztosan elvisz két-háromezer forintot, cipőre, ruházatra és technikai kütyükre pedig határ a csillagos ég.

Mindent összevetve és reálisan nézve nagyjából 150-200 ezer forint évente, amire szükségünk lehet.

Az említett összegek természetesen csak kalkulációk, ügyes szervezéssel, a ruházati leárazásokat követve sokkal olcsóbban is ki lehet hozni egy évet, az élmény pedig tapasztalatból mondhatjuk: költéstől függetlenül ugyanaz marad.

 

Mindig mindent próbáljunk!

Ha túrázásra adjuk a fejünket és úgy döntünk, benézünk egy sportáruház vagy szaküzlet túrarészlegébe, csak kapkodjuk majd a fejünket. Rengeteg ruha, táska és kiegészítő közül lehet választani, de egyet mindenképp jegyezzünk meg. Mindent próbáljunk fel, és lehetőségünk szerint teszteljük, amennyire csak tudjuk. Egy rosszul megválasztott cipő miatt hetekre kidőlhetünk, egy dizájnos, de kényelmetlen táska is rengeteg bosszúságot okozhat a hosszú út során. Szakítsunk elég időt a vásárlásra és a próbára, mert kifizetődik.

 

(Megjelent a Nemzeti Sport Kihívás mellékletében, 2018 márciusában)

Ezek is érdekelhetnek

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Sorokin: Kemény munkával mindent el lehet érni. Sok sikert, magyar futók!
Fárasztó volt a Japánban rendezett vb, de minden egyes másodperc megérte
Szuperfitnesz, szuper dicsőség: magyar vb-érmek!
Az okoskarkötőnek is megvannak a maga veszélyei
Együtt, egymásért: Esztergomban összeolvadt a verseny- és a szabadidősport

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Egyetlen szánnal egész Grönlandon keresztül: a zöld sziget magyar úttörői
Értékesebb egyik a másiknál? Hegymászás mesterséges oxigénnel és anélkül
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.