A szép évszakkal megérkezik az igazi túraszezon és – bár ez igazán nem hiányzik hozzá – a kullancsidény is. Összességében enyhe télen vagyunk túl, amely kedvezett a paraziták túlélésének, így várhatóan sok kullancsra kell számítani. Ezúttal számba vettünk hét, a kullancsokkal kapcsolatos tudnivalót, amely hasznos lehet a túrázóknak.
1. A gyerekek a legveszélyeztetettebbek
Tévhit, hogy a fákról „ugranak” ránk a kullancsok. A paraziták elsősorban a dús aljnövényzetben, erdőben, magas páratartalmú környezetben élnek. Hozzájuk fizikailag legközelebb a gyerekek vannak, ezért ők vannak kitéve leginkább a kullancsveszélynek.
2. Ravasz állat a kullancs
A kullancs előzetes érzéstelenítést követően fúrja magát a bőrbe, ezért az alany legtöbbször csupán viszketést érez, ráadásul az állat gyakran napokig tud vért szívni anélkül, hogy észrevennénk. A kullancs nem szereti a fényt, ezért igyekszik rögvest a ruha alá bújni.
A lágyabb bőrrészekben „próbálkozik”, így a törzs, a térdhajlat, a hónalj és az ágyék a kedvenc területe, de gyakran találjuk a haj fedte fejbőrön is.
A felnőtteket elsősorban a lábon szúrják meg, míg a gyerekeknél a fej is gyakori terep.
3. Érzékeny érzékelők
A kullancs az arra járó ember testmelegét és szagát észleli, így kapaszkodik fel rá (és persze az állatokra is). A nőstény a legveszélyesebb, mert több száz méterről is érzékelheti a test természetes illatát, vagy a parfümöt, dezodort, és várja az ember érkezését.
4. Kevés természetes ellenségük van
Akármilyen kellemetlen parazitákról beszélünk, a természetben alig akad ellenségük, ráadásul a rendszeres vegyszeres irtás sem hatékony ellenük. Valódi túlélők: noha a kullancsok nagyméretű atkák, amelyek emberek, emlősök, hüllők és madarak vérével táplálkoznak, egy évet is kibírnak anélkül, hogy egyetlen csepp vért is szívjanak. Ráadásként remekül alkalmazkodnak a környezeti változásokhoz, ugyanakkor a szélsőségeket, a nagyon magas vagy nagyon alacsony hőmérsékletet nem bírják.
5. Kalap, világos zokni
Ha a természetben járunk, érdemes kalapot hordani, mert akkor nem tud bemászni a fejhez a kullancs.
Hasznos a nadrágot a zokniba tűrni, mert így megakadályozzuk, hogy a bőrfelülethez jusson, és érdemes világos ruhát, zoknit és nadrágot húzni, mert akkor könnyebben észre lehet venni őket.
Ajánlott a zárt, szellős túracipő. Sokat segíthetnek a különböző kullancsirtó szerek.
6. A legjobb védekezés a megelőzés
A kullancs által okozott agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen létezik védőoltás, ezt érdemes a kullancsszezon előtt beadatni, hogy kialakulhasson a védettség. Az oltás megelőzi a csípés következtében kialakuló betegségeket. Érdemes tudni, hogy a kullancs eltávolításakor nem okoz nagy bajt, ha beszakad a szájszerv, mert abban általában nincs kórokozó, de ne roppantsuk össze a kullancs potrohát, mert onnan már átkerülhetnek a fertőzést okozó anyagok. Gyógyszertárban kapható helyes csipesz, de egy otthoni csipesz is jó lehet a kullancs kiszedéséhez.
7. Nem csak az erdőben találkozhatunk velük
Végül fontos tudni, hogy noha legtöbbször tényleg a természetben, az erdőben akaszkodnak ránk, korántsem csak ott találkozhatunk velük. Egyre több jelenik meg a városi parkokban, kisebb kertekben, játszótereken, így már egyszerű kutyasétáltatáskor se lankadjon a figyelem.
(Megjelent a Nemzeti Sport Kihívás mellékletében 2018 márciusában.)