1. Kettlebell
Aki valamilyen szinten is sportol, biztosan látott már kettlebellt: az eszköz gyakorlatilag egy súlygolyó, amelynek fogantyúja van, és mindkét kézzel lehet fogni. Kiegészítő sportágként vagy önmagában is hasznos, hiszen a gyakorlatok során az egész test dolgozik.
A kettlebell harmonikus izomzatot épít, és úgy erősít, hogy közben nem terheli az ízületeket. Sokkal erősebb lesz a törzs is, ami jól jön a kint végzett mozgásfajtákhoz is.
2. TRX
A mozaikszó a saját testtel végzett ellenállásos gyakorlatokat jelenti, azaz saját testsúlyos edzést. A TRX-hez szükséges a hevederrendszer, amelyet könnyű bepakolni a táskába, aztán az edzőteremben előszedni és használni, vagy akár otthon rögzíteni valamihez. Bármilyen edzettségi állapotban el lehet kezdeni használni, és a variálhatóság miatt akár több száz gyakorlat végezhető el vele. Mivel a TRX egyszerre mozgatja meg a test minden izmát, simán felér bármilyen szabadban végzett mozgással.
3. Kangoo
Elsőre talán szórakoztató a kangoozás, de aki próbálta, tudja, nemcsak mókás, hanem igen erőteljes mozgás is a speciális cipőn való ugrálás. Ahogyan a kettlebell vagy a TRX, úgy kangoo is úgy erősíti az izmokat, hogy közben nem terheli az ízületeket. Mivel a rugók elnyelik a terhelés jelentős részét, a mozgással éppen csak ismerkedők, túlsúllyal küzdők is kipróbálhatják.
Azoknak is hasznos, akik kinti edzésformát cserélnek fel rá, hiszen a kangoo használatával máskor meg sem mozgatott izmok „kelnek életre”.
4. Hot iron
A hot iron gyakorlatilag edzés súlyzós rudakkal. A mozgásforma Németországból ered, és trükkje, hogy már a csekély súllyal végzett gyakorlatok is jól formálják az alakot, illetve alaposan átmozgatják a testet. Noha ezt is lehet otthon csinálni, sokkal izgalmasabb közösségben, valamelyik edzőteremben végezni, mert a koreografált, zenére felépített edzésterv csoportos.
5. Crossfit
Ez voltaképpen egyfajta filozófia is: a crossfit funkcionális edzésmódszert jelent, amelynek lényege, hogy a test rendeltetésszerű használatával végezzük a mozdulatokat. Akár egy traktorgumi mozgatását is jelentheti, de mert nincs különösebb eszközigénye, otthon is könnyedén végezhető: a hasznosságát az emelt súly, a gyakorlatok és az ismétlésszám függvénye adja. A crossfitben a lábra és a hátra helyeznek hangsúlyt, mert ezek a test legerősebb pontjai. Alapja a folyamatosan változó edzésingerek biztosítása, ezért ez a leginkább megterhelő edzésformák egyike.
6. Spinning
A kerékpározást egyszerűen felcserélhetjük a szobabiciklire és az azon végzett spinningre. A spinning magas intenzitású, zenés aerobikóra, szuper kardio- és zsírégető edzés, a nyeregben, a nyereg felett és előretámaszkodva kell tekerni.
A spinningórákon nem lehet nem alaposan megizzadni és elfáradni, ami jelzi, hogy hasznos munkát végzett a test.
7. Hulahopp
Mielőtt vállat vonnánk, ugyan mire jó a hulahoppozás, csak figyeljünk: napi néhány perc mozgással már rengeteget tehetünk a feszes hasért. A hulahoppozás erősíti a has-, a fenék- és a hátizmokat, 10-15 perc belőle pedig a teljes testet átmozgatja. A hulahoppozással a gerinc melletti izmok is erősödnek, eközben javul az egyensúlyérzék és a tartás is. Sok sportszerkereskedésben kapható súlyozott hulahoppkarika, amely könnyen összeszerelhető (és darabjaira is szedhető), ráadásul a plusz súlynak köszönhetően még hatékonyabban mozgat át.
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2018 novemberében.)