A hosszú, hideg téli hónapok nem kedveznek a közérzetnek. Sokan ilyenkor maguk alá kerülnek, rosszkedvűek, elcsigázottak lesznek. A szezonális depresszió tünetei az arra hajlamos embereknél ősz végén kezdődnek és télen teljesednek ki.
Tartós fáradtság, fáradékonyság, letörtség, az ösztönző erő teljes hiánya – ezek mutathatják, hogy baj van.
Ráadásul a lelki gondok testiekkel párosulhatnak, hát- és gyomorfájdalom számít kísérő tünetnek.
Az osztrák Kronen Zeitung statisztikája szerint ez a lakosság mintegy tíz százalékát érinti, s közöttük több a nő, mint a férfi. Fontos, hogy idejében észrevegyük a jeleket.
A letörtségen, levertségen néhány hasznos tipp javíthat. Szakértők egybehangzóan állítják, hogy szabaduljunk ki a négy fal közül, és menjünk ki a szabadba, a friss levegőre. Sokat segíthet, ha a nap hosszabb-rövidebb ideig előbújik a felhők mögül – de nem feltétel.
A napfény és a világosság jótékony hatással van a szervezetünkre, s ne feledjük el, hogy a szükséges D-vitamin mintegy nyolcvan százaléka napfény hatására a bőrben termelődik.
„Azt javaslom, hogy naponta legalább fél órát töltsünk el a szabadban, de még jobb lenne, ha egy órát tudnánk – nyilatkozta a Kronen Zeitungnak Elmar Windhager, a Wels-Grieskirchen klinika szakorvosa. – A mozgás serkenti a vérkeringést, illetve segít, hogy »feltankoljunk« napfénnyel. Furcsa lehet, de ez akkor is működik, ha szürke, felhős az ég.”
Lássuk, mi segíthet még a téli depresszió megelőzésében:
• jól megtervezett napirend, célok, szokások
• rendszeres testmozgás, sport (akár egyedül, akár társakkal)
• kellemes társaság, a családi és baráti kapcsolatok ápolása
• nevetés, amely stimulálja az izmokat, boldogsághormon szabadul fel
• egészséges táplálkozás, például olyan összetevőkkel, mint búzacsíra, szójabab, dió és mogyoró.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!