Ahogyan idehaza, úgy Ausztriában is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a babaúszás. Az osztrák Kronen Zeitung szakmai véleményekre alapozott írásában viszont azt fejtegette, milyen hátrányai lehetnek, ha gyermekünket már kisbabaként uszodába visszük. Nem kell eget rengető dolgokra gondolni, ugyanakkor az összeállítás szerint számoljunk le a tévhittel, miszerint gyermekünk ilyenkor sajátítja el az úszás csínját-bínját, vagy megtanulja, hogyan ne fulladjon bele a vízbe baj esetén.
Az osztrák úszásoktatók sokkal inkább mozgásterápiaként tekintenek a babaúszásra, és elsősorban arra helyezik a hangsúlyt, hogy a kicsi – játék közben – felfedezze a vizet. Kedvcsinálónak szánják a valódi úszásoktatáshoz, amelyet legkorábban a gyermek hároméves korában ajánlott elkezdeni.
Miért ajánlják mindenkinek a babaúszást?
- mert jó hatással van a gyermek mozgásfejlődésére és motorikus képességeire
- elősegíti a szülő-gyermek kapcsolat elmélyítését
- új élményekkel gazdagodhat a kicsi, erősödhet az immunrendszere
Sok szülő retteg a merülés gyakorlásától, pedig a gyermekek reflexszerűen visszatartják a levegőt, mihelyst víz alá kerülnek. Fontos azonban, hogy a merülést vezényszóra, ne pedig hirtelen hajtsuk végre, különben a kicsi megijed, és a kellemetlen élmény rögzül benne.
Mégis, mire figyeljünk még?
- szoktassuk hozzá a gyermeket a hideg(ebb) vízhez, persze ettől még könnyen kihűlhet vagy megfázhat
- gyakori betegség a fülgyulladás, különösen a középfül nagyon érzékeny
- a rotavírus a klóros vízben is vígan eléldegél, és súlyos hányást, hasmenést okozhat, védőoltás azonban létezik ellene
- a babúszás után jól töröljük szárazra a kicsit, melegítsük meg, és rögtön adjunk neki inni
- mihelyst elkékül a gyermek szája széle, vagy nyugtalanná válik, szálljunk ki a medencéből
- csak egészséges gyermeket vigyünk babaúszásra, ne kockáztassunk!