Jelentős múlttal büszkélkedik az Ironman Austria megméretés. Ne csodálkozzunk, hogy a karintiai Klagenfurt és Wörthi-tó térségében július 1-jén esedékes embert próbáló versenyre beteltek a helyek, sőt már szállást is nehéz találni, hogyha az odalátogató szurkolni szeretne.
Csaknem háromezer atléta – összesen hatvan nemzet képviselője – áll rajthoz idén, hogy aztán a célba érés pillanatában büszkén mondhassa: „Ironman vagyok, vasember lettem!” A nem mindennapi megméretés során a versenyzők két keréken, vízben, továbbá futva tehetik próbára erejüket és kitartásukat. Összesen 226 kilométert kell leküzdeni a dicsőséghez.
- Úszás: 3.8 kilométer
A Wörthi-tó vize nyáron kellemesen meleg, de a szervezők 24 Celsius-fokos hőmérsékletre számítanak, és azt javasolják, hogy a versenyzők neoprén anyagú úszódresszt viseljenek.
Az útvonal: 1500 méter egyenesen, majd balra, a maierniggi strandfürdő irányába, az utolsó 900 métert a Lend-csatornán kell megtenni.
- Kerékpározás: 180 kilométer
Az útvonal Klagenfurttól indul, s a déli parton, Veldenen át a Faaki-tóig vezet, majd vissza Klagenfurtba, a 90 kilométeres kört kétszer kell megtenni.
Ne feledje: zenelejátszót, mobiltelefont, kamerát, továbbá fényképezőgépet tilos használni, a háton viselt rajtszámot pedig nem szabad letakarni.
- Futás: 42.2 kilométer
Klagenfurt és a Wörthi-tó északi partján fekvő Krumpendorf között vezet az útvonal, a versenyzők végül egészen Klagenfurt szemet gyönyörködtető óvárosáig futnak vissza.
Szurkolók figyelmébe: a célvonalat kizárólag az atléták léphetik át, senki se érezze úgy, hogy akadályozzák az utolsó métereken. Közösen ünnepelni a célba érés után lehet.
Honfitársunknak, az ötszörös Ironman-győztes Csomor Erikának kellemes emlékei lehetnek az osztrák viadalról. 2004-ben, majd 2013-ban is az élen végzett a női mezőnyben, míg 2011-ben és 2012-ben a második helyet szerezte meg. A férfiak között Fazekas Attila 1998-ban (az első Ironman Austrián) a dobogó középső fokára állt fel, míg Lehmann Tibor 2003-ban harmadik lett.
Pályacsúcstartók
Férfi: 7:45:58 – Marino Vanhoenacker (belga, 2011)
Női: 8:41:17 – Mirinda Carfrae (egyesült államokbeli, 2016)
Klasszikus és töredéktávok
A megméretés története 1978-ban, Hawaiin kezdődött, ott lett verseny klasszikus távja a 3.8 kilométer úszás, a 180 kilométer kerékpározás, valamint a 42.2 kilométer futás. Ebből egy profi versenyző három-négynél többet nem tud bevállalni egy versenyszezonban, ezért jelentek meg a töredéktávok.