Erőszakos tehenek, fenyegető hódok, mérges kígyók és nyugtalan medvék. Az erdők és mezők lakóit gyakran hajlamosak vagyunk alábecsülni, pedig jön a tavasz, egyre többen vállalkoznak kirándulásra, túrára. Nem árt tudni, milyen veszély leselkedik ránk a természetben, és hogyan viselkedjünk, ha váratlanul bajba kerülünk.
Az osztrák weekend.at összeállítása rámutat, hogy bár a szép nagy bociszem a szelídség jelképe, a látszat azonban néha csal. A mögöttünk hagyott években rengeteg kiránduló sérülését okozták tehenek, sőt halálesetről is beszámoltak a hírek. A tapasztalat azt mutatja, a mezőkön vagy vadon élő állatok egyre közelebb merészkednek az emberekhez, és szándékaik cseppet sem békések.
Alsó-Ausztriában támadólag fellépő hódokról, Tirolban kempingezőre ugró rókáról szóltak a beszámolók, de olyan is volt, akit saját kertjében mart meg kígyó, egy tehéncsorda tagjai pedig egy békés túrázót vettek üldözőbe a mezőn.
Ám Christian Pichler, a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a WWF munkatársa rámutatott: minden évben történnek balesetek, amelyek mögött nem az állatok fokozódó agresszivitása, hanem főleg a balszerencse vagy a véletlen áll. „A vad- és haszonállatokkal is tisztelettel kell bánni, és minden esetben érvényes, hogy lehetőleg tartsunk megfelelő távolságot, az alpesi legelő ugyanis nem állatsimogató” – figyelmeztetett a szakértő.
Tirolban évente csaknem négymillióan túráznak, és útjuk gyakran vezet – nem is olyan békés – legelőkön keresztül. Ott több mint százezer marha, háromezer ló legel, de rajtuk kívül találni még kecskéket és birkákat is. Sokan tudatlanságból vagy fáradtságból letérnek a kijelölt útvonalról, s mezőgazdasági területre tévednek, pedig ott semmi keresnivalójuk.
Nézzük, mire figyeljünk leginkább!
- A marhák különösen a kutyáktól érzik magukat fenyegetve, ezért négylábú állatunkat mindenképpen pórázon vezessük.
- Minden esetben érvényes, ha ott vannak a közelben a borjaik, lehetőleg nagy ívben kerüljük el őket, különben az anyaállatok védekező ösztöne azonnal bekapcsol.
- Főleg a vaddisznókkal vigyázzunk, mert nagy agyarukkal súlyos sérüléseket okozhatnak.
- A homoki és a keresztes vipera is honos Ausztriában, a legutóbbi öt esztendőben (hivatalosan) több mint 150 túrázót kellett marás miatt kezelni. Jó hír, hogy mérgük nem életveszélyes.
- És végül még egy jó hír: a veszettség Ausztriában és a szomszédos országokban sem okoz évek óta problémát.