Eliud Kipchoge olimpiai és világbajnok hosszútávfutónak és társainak az étrendje egyszerű, szerény és egyhangú. Az atléták étrendje főleg növényi alapú. A zöldségeket, gabonákat, gyümölcsöket helyben, biogazdálkodásokban termesztik. A sportolók fehérjefogyasztása alacsony, húst alig esznek, mivel az luxuscikknek számít sokfelé. Nem jellemző az sem, hogy különböző étrend-kiegészítőket fogyasztanak.
A kenyai futók azonban így is lenyűgöző teljesítményre képesek, a legjobb példa rá Eliud Kipchoge, aki 2019. október 12-én Bécsben, először a sporttörténelemben teljesítette a 2 óra alatti maratoni távot 1:59:40-es idővel, igaz nem hitelesíthető pályán és körülmények között. Milyen ételekből nyerik az erőt a kelet-afrikai atléták?
A kenyai sportolók erre a kérdésre azt a választ adják, hogy az ő titkos fegyverük nem más, mint az ugali és a managu. Az ugalit mi, magyarok is ismerjük, sőt fogyasztjuk is, ez ugyanis nem más, mint kukoricadarából készülő puliszka, amelynek nagyon magas a keményítőtartalma. A managu pedig egy spenóthoz hasonló zöld leveles növény, amelyet olajon megfonnyasztanak vagy vízben megfőznek fogyasztás előtt.
Az afrikai sportolók a zöldségek közül káposztát, magas fehérjetartalmú vörös babot és burgonyát esznek. Gyakran fogyasztanak fehér kenyeret és indiai naanhoz hasonlító laposabb lepénykenyeret is. Az ő étrendjükben is megtalálható a tojás és a rizs, utóbbit sokszor babbal keverik. Annak ellenére, hogy az afrikai piacokon rengetegféle fűszert lehet kapni, az éttermekben pedig ízletes ételeket, a sportolók nem fűszerezik túl a fogásaikat.
Snackként legtöbbször gyümölcsöt esznek, főleg banánt és mangót, de előfordul, hogy délután zabból vagy kölesből készült kását fogyasztanak.
A kenyai sportolók fő itala a víz mellett a chai tea, azaz az édes tejes tea. Izotóniás sportitalokat egyáltalán nem isznak. Eliud és csapata elektrolit tartalmú porokat fogyasztanak hosszabb edzések után, de mást nem.
Recept
A puliszkát, vagy ahogy Kenyában hívják, az ugalit sokáig a szegények eledelének tartották, mert olcsó alapanyagból készül. Ma már egyre többen fedezik fel maguknak ezt az egyszerű, de laktató ételt. Sokféleképpen variálható, Magyarországon túróval, sült szalonnapörccel vagy savanyú káposztával eszik, de sok helyen már köretként is felszolgálják húsos raguk mellé. Az elkészítése nagyon egyszerű.
Hozzávalók:
6 dl víz
½ tk só
20 dkg kukoricadara
Elkészítés:
A vizet egy fazékba öntjük, elkezdjük melegíteni, hozzáadjuk a sót. Amikor a víz felforr, fokozatosan hozzáöntjük a kukoricadarát. Sűrű kevergetés mellett kb 20-25 perc alatt készre főzzük. A puliszkát még melegen egy tálba öntjük. Fogyaszthatjuk gyümölccsel is vagy sósan, túróval, de akár grillezett húsok mellé köretként is.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!