Az egykori sztársportolók közül rengetegen küzdenek súlyproblémákkal, minden idők egyik legjobb futballistáját, a kétszeres világbajnok Ronaldót például már régóta gúnyosan „duci Ronaldóként” emlegetik. Aktív pályafutása végén sem tartozott már a vékonyabb játékosok közé, sőt korábbi edzője, Fabio Capello szerint képtelen volt akár csak két-három kilogrammot leadni, s a visszavonulása után fokozódott a probléma. Volt időszak, amikor 118 kilót nyomott, amiből időnként persze sikerült valamennyit fogynia. A jelenség nem egyedi, és nem csupán a futballisták körében figyelhető meg, bárki tapasztalhat hasonlót, ha valamiért be kell fejeznie az aktív testmozgást.
„A legnagyobb probléma, hogy az aktív pályafutás befejezése után a mozgás mennyisége és minősége csökken, az étvágy viszont kevésbé.”
Ez Ferenczi Istvánnak, a Vasas kilencszeres válogatott erőnléti edzőjének a diagnózisa, aki negyvenévesen is figyel az egészségére, és rendszeres futással tartja karban a kondiját, ahogy erről írtunk is.
„A kockás has elsősorban attól függ, mi van a tányérunkon. Én is látom, tapasztalom, hogy sokan a pályafutásuk után kevesebb figyelmet fordítanak a mozgásra, a helyes táplálkozásra, kissé elkényelmesednek, és máris elkezdenek gömbölyödni. Persze az alkatnak is lehet ebben szerepe, de az biztos, hogy kellő motivációval és odafigyeléssel mérsékelhető vagy megelőzhető a probléma. Egyébként nemcsak az elhízás miatt kellene figyelni a mozgásra, hanem azért is, mert élettanilag, az egészség szempontjából is rendkívül fontos. ”
A probléma hátterében elsősorban az áll, hogy ugyanannyit vagy többet esznek, mint előtte, ám ehhez már közel sem párosul annyi mozgás, mint korábban. A kutatások szerint egyébként az is közrejátszhat mindebben, hogy valaki családos-e, vagy sem; az egyedülállók, akiknek nincs párjuk, sokkal jobban odafigyelnek magukra, és általában kevésbé kényelmesednek el.
„Az a probléma, hogy a sportteljesítményhez szükséges energiamennyiséget elfelejtik csökkenteni – mondta a csupasport.hu kérdésére Somogyi-Kovács Anita, jogi szakokleveles sportdietetikus. – Mivel a bevitt energiamennyiségre már nincsen szüksége a szervezetüknek, az súlyfeleslegben jelenik meg. Gyakran fordul elő, hogy a magas energiatartalmú, korábban sportcéllal fogyasztott úgynevezett sportitalokat üdítőként tovább fogyasztják, pedig arra már nincs szükségük.”
Kérdés, mire kell figyelni, hogy megelőzzük a problémát.
„Nagyon fontos a testösszetétel mérése, a korábbi táplálkozási szokás felmérése, és az esetleges betegségek figyelembe vétele” – folytatta a szakember.
„Mindez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy tudjuk, kinek melyik tápanyagmennyiséget hogyan kell változtatni. Éppen ezért javasolt dietetikushoz fordulni, így a későbbiekben nem fordulhat elő, hogy valaki olyan zsírfelesleget halmoz fel, amely már betegséget is okozhat a korábban sportolóknál. Addig érdemes a vacsora mennyiségét esetleg felezni, az energiatartalmú sportitalokat pedig teljesen elhagyni.”
Kiakad a sztármérleg
Természetesen nem Ronaldo az egyetlen népszerű futballista, aki pályafutása végén, majd azt követően is súlyproblémákkal küszködött. Köztudott, hogy a Real Madridnál eleinte ellenezték Puskás Ferenc szerződtetését, ám a magyar világsztár hihetetlen akaraterővel túllendült ezen a problémán, és klasszishoz méltó produkcióval rukkolt ki. A futballtörténelem másik nagy alakja, Diego Maradona sem a nádszálvékony alkatáról volt híres, és ugyanitt említhetnénk Paul Gascoigne-t vagy Ronaldo honfitársát, Adrianót is. Az egyik legfrissebb sztori pedig a Tottenham korábbi csatáráé, az egyiptomi Midoé, aki nemrég 37 kilótól szabadult meg, majd viccesen üzent Hector Cúper szövetségi kapitánynak, hogy igazán meghívhatná őt az oroszországi világbajnokságra készülő válogatott keretbe.