Az egészséges táplálkozás és a diéta napjaink egyik legdivatosabb témája, megannyi ágazat és módszer közül választhatunk, számtalan cikk és könyv is tárgyalja őket. A hatalmas információhalmazban korántsem egyszerű eligazodni, ezért Rácz Gréta edző, élelmiszermérnök segítségét kértük, hogy kalauzolja el a Csupasport olvasóit a fenntartható diéták és minőségi életmódváltás világába.
Rácz Gréta maga is sportol, korábban vízilabdázott, szertornázott, később pedig a súlyzós és saját testsúlyos edzést kezdte űzni, sőt trénerként is segítette az emberek életmódváltását, de egy ideje már csak a táplálkozással foglalkozik.
„A szélsőséges diétákat az átlagemberek és a sportolók esetében sem tartom jónak, de céltól függően lehet olyan helyzet, amikor rövid távon alkalmazható ez a megoldás – mondta Rácz Gréta. – Hosszú távon viszont semmiképpen sem javaslom, mert a durva tápanyagmegvonás nemcsak hogy nem tartható fenn hosszabb ideig, de egészségügyi problémákat is okozhat.”
Ha már szóba került a tápanyagmegvonás, adva van a kérdés, hogy mennyire jó az oly gyakori drasztikus szénhidrátcsökkentés.
„A szénhidrátot nem kell démonizálni, egy sportolónak nagyon fontos, hogy elegendőt vigyen be belőle, de még az ülő életmódot folytató átlagembernek is szüksége van rá, ez az elsődleges energiaforrásunk. A cukornak is megvan a helye az egészséges ember táplálkozásában, attól sem kell félni, hiszen alapvetően a túlevés okozza a gondot, nem pedig egy-egy makrótápanyag.”
Sok táplálkozási irányzat is hódít napjainkban, a legnépszerűbbekről kérdeztük a szakértőt.
„A kutatásokat összefoglaló elemzések alapján az az álláspont, hogy törekedjünk magas növényi származékú étrendre, opcionálisan állati termékekkel, sovány húsokkal, halakkal, tenger gyümölcseivel kiegészítve. A ma divatos irányzatokról, mint például a karnivor vagy ketogén diétáról sem bizonyították be, hogy a legjobb lenne, és kifejezetten károsnak tartom, ha valaki egy irányt szajkóz. Ezek a diéták megfelelőek lehetnek egyes embereknek vagy időszakosan, de nagy átlagban nincsen rájuk szükség.
Ha valaki csak növényi étrendet választ – legyen az csak diéta vagy vegán életmód –, akkor figyeljen, hogy minden tápanyagforrást megfelelően vigyen be, így lesz teljes az ilyen jellegű táplálkozás.”
A lényeg tehát, hogy a szakember inkább óvja a diétázókat a drasztikus fogyókúráktól, helyette a fenntartható életmódváltást szorgalmazza.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!