A pétanque francia eredetű golyójáték, neve a „mozdulatlan lábak” jelentésű francia „pieds tanqués” kifejezés szavainak összevonásából származik – írja a wikipedia, s bár a szócikk alapján valami ismeretlen sportágat gyaníthatunk, ez persze koránt sincs így. A sportág hazánkban is egyre népszerűbb, mi több, a golyódobások magyar szerelmesei az elmúlt időszakban nagy izgalommal figyelték, amint Nagy László, a PVSK versenyzője, a meggypiros válogatott mezben hatalmas menetelésbe kezd a Dijonban rendezett december eleji világbajnokságon.
A kiváló pétanque-os minden korábbi magyar eredményt túlszárnyalva a sportág lövőszámának döntőjéig jutott, s végül alig maradt alul a csapatvilágbajnok madagaszkáriak legjobb játékosával szemben.
„A francia filmekből, a párizsi parkokból ismerős golyós játék nemcsak komoly sport, de világszerte terjedő szórakozás is, és a legújabb divathullám már a hosszú távú trend része” – mondta megkeresésünkre Sombor András, a Budapest Pétanque SE (BPSE) frissen megválasztott elnöke.
A BPSE sem újonc a rekorddöntögetésben; a fiatal, mindössze nyolcéves egyesület csapata a tavalyi Klubcsapatok Európa-kupájában a negyeddöntőig jutott, magasra téve a lécet a jövőbeni magyar résztvevőknek. Magyarországon a néhány száz igazolt versenyző mellett becslések szerint már ezerötszáz–kétezer főre tehető a szabadidős sportolók száma, ám az ambícióik itt nem állnak meg. Budapesten egyre több pétanque-pálya épül a sportbarátok, a BPSE, valamint a kerületi önkormányzatok együttműködésében.
A működő, sőt mondhatni, remekül bevált program keretében az önkormányzat megépíti a pályát, támogatja és hírt ad az ott rendezett pétanque-eseményekről, míg a közösség vállalja, hogy élettel tölti meg a helyszíneket.
Remélik, hamarosan eljutnak oda, hogy minden kerületben legyen legalább egy dedikált pétanque-pálya, tavasztól őszig ugyanis szabadtéren megy a játék, télen pedig a Népszigeten található csarnokban, amelyet a klubtagok és barátaik tűzifája és szeretete fűt be. Az érdeklődők száma rohamosan nő, dolgoznak a Budapest-bajnokság elindításán, kiegészítve az országos bajnokság rendszerét és a nemzetközi példát követve egy évente megrendezendő díjazott, nagyszabású nyílt pétanque-torna megvalósításán is.
A Budapest Pétanque SE mind az élsport feltételeinek biztosításán, mind ennek a varázslatos, könnyen elsajátítható, kettő vagy hat főnek könnyű testmozgással és a sportágra jellemző baráti hangulattal járó szabadtéri szórakozás népszerűsítésén is töretlen lendülettel dolgozik.