- 1. Az akaraterő fejlesztésének első és legfontosabb pontja a helyes önértékelés. Vagyis akár egyedül, akár barátok vagy a család segítségével, de előbb „tedd tisztába önmagad”!
- 2. Ha a fenti pontot teljesítetted, már azt is tudod, miben akarsz fejlődni, mihez kell több akaraterő. Csak egy példa: a sportban nincs szükségem több akaraterőre, de a háztartásban annál inkább.
- 3. Alapvetően igaz, ha az ember motivált, az akaratereje is nagyobb, mert folyamatosan ösztönzi valami, lendületet kap. Ha nincs motiváció vagy csökkent, kellenek a praktikák.
- 4. Elérhető célt tűzz ki magad elé! Ehhez kell a fent említett önismeret, a körülményeid vizsgálata. Felesleges papírra vetni, fogadalmakat tenni, pláne nem nyilvánosan, csak megtervezni magadban, hogy mit akarsz elérni. Megint az én példám: minden nap végzek egy kis háztartást, vasárnap pedig mindent bepótolok, amire nem jutott időm hét közben: reggel megírom a listát (nekem segít a feladatlista), és kipipálom, amivel végeztem.
- 5. A határidők nagyon fontosak. Megint csak magammal példálózom: szüleim gyerekkoromban Időhúzó Nagymesternek hívtak, mert mindenbe belefogtam, de sosem végeztem, és a hatékonyságom gyakorlatilag egyenlő volt a nullával. Most a saját magam által megszabott, rendkívül szoros és fegyelmezett határidőkkel dolgozom, és ennek köszönhetően annyi minden fér az életembe, mint másik három embernek összesen.
- 6. A határok feszegetése is jó módszer. Ugyan azt mondtam, hogy mindenki reális célt tűzzön ki maga elé, hogy a csalódás ne vesse vissza, de olykor jó túlmenni a vélt határokon, az ember nagyon sok mindent megtud magáról, új dimenziók nyílnak meg előtte, és attól fogva a nagynak tűnő küzdelmek már nem is lesznek olyan nagyok, egy szinttel feljebb tud lépni, szinte észrevétlenül.
- 7. Ha valamit nagyon akar az ember, de egyszerűen képtelen nekifogni, ha a tehetetlenségi erő huzamosabb ideje visszatartja, akkor érdemes a tunyaság okozta összes ártalmat felsorakoztatni magunk előtt. Ezeket akár le is lehet írni. A sokkolóan hosszú lista sokadszori újraolvasása után pedig csak annyit kell kérdezni magunktól: ki tud rajtad segíteni, ha nem te magad?
- 8. Akinek nincs akaratereje, az gyakran hiszi, hogy annak, akinek van, könnyű. Elárulom, másnak sincs veleszületett akaratereje. A motiváltság az, ami az emberben fel tudja ébreszteni az akaraterőt, ami felszínre hozza azokat a rejtett tulajdonságokat, amelyek a háttérben megbújnak és amelyek nagy tettek alapjai lehetnek.
- 9. Akaraterő „hiányában” az ember hajlamos másra mutogatni, kifogásokat keresni, de valójában magát utálni. Óriási hiba, a pozitív érzelmek sokkal erősebbek. Szeresd magadat, és ezért tegyél meg mindent a fejlődésed érdekében, nem azért, mert az anyád ilyen, az apád olyan, a férjed, a szomszédod, a kollégád meg amolyan.
- 10. Hiszem, hogy az élet egy esély. Az idő és a tér ijesztő végtelenségében egy igaz kapaszkodó van: a szeretet. De szeretni csak az tud tiszta szívből, aki magával békében van. De magaddal csak akkor tudsz békét kötni, ha kihoztad magadból a legtöbbet. Ehhez viszont akarni kell az erőt. És ha igazán akarod, akkor egy idő után az erő is akar majd téged.
Az akaraterő tanulható
Sőt, még fejleszthető is. Önismeret, rejtett erőtartalékaink feltárása, de valójában inkább a motiváltság felpiszkálása. Tíz pontban szedtük össze, miért érdemes foglalkozni vele.
Kövess minket a Facebookon!
AJÁNLÓ
- Aus. Open: Próbálom igazán megélni ezt a győzelmet – Marozsán Fábián
A legjobb 32 közé jutó játékos büszke rá, hogy szettveszteség nélkül verte meg Francesco Cerúndolót.