Az étkezés az egészség kulcsa. Dr. Gabrielle Lyon amerikai orvos, a világ egyik legkeresettebb táplálkozástudományi szakembere hosszú évek óta kutatja, hogyan is használjuk ezt a kulcsot annak érdekében, hogy kinyissa az ajtót a természetes izomépítés és a kiegyensúlyozott élet előtt.
Mint kiderült, nem elég önmagában egészséges ételeket enni, fontos, hogy kellő fehérjét vigyünk be a szervezetbe, méghozzá úgy, hogy mind esszenciális, mind nem esszenciális aminosavakkal tápláljuk testünket.
Ha ezt az aranyszabályt betartjuk, sokkal eredményesebb változást érhetünk el az élet számos területén, a mindennapi feladatoktól a munkán keresztül egészen a sportig.
Fehérje és fehérje között is van különbség
Az aminosavak az emberi szervezet számára elengedhetetlenek az egészség és a szervezet különböző funkcióinak támogatásában. Ezek az organikus vegyületek a fehérjék alapvető építőkövei, amelyek számos biológiai folyamatban játszanak kulcsfontosságú szerepet, ilyen az izomépítés, az immunrendszer működése, az enzimek és hormonok termelése, valamint a szövetek és szervek regenerálódása. Bár az emberi szervezet természetes módon képes szintetizálni néhány aminosavat, vannak olyan vegyületek, amelyeket csak étkezés révén juttathatunk be a szervezetbe. Ezeket nevezzük esszenciális aminosavaknak, ide tartozik a leucin, az izoleucin, a valin, a metionin, a lizin, a treonin, a triptofán, a fenilalanin és a tirozin (legjobb minőségben a csirkében, halakban és a marhahúsban találhatók). Ezek mindegyike szükséges ahhoz, hogy az izmok érezhetően és láthatóan erősebbé váljanak. Hogy kinek mennyi a javasolt adag? Ez függ az életkortól, nemtől és a test igénybevételétől.
A terület szakértője, dr. Gabrielle Lyon szerint egy átlagos felnőtt ember számára a napi aminosav-szükséglet körülbelül 0.821.0 gramm fehérje/kilogramm testsúly.
Vagyis egy 70 kilós felnőtt számára 70 gramm fehérje szükséges naponta. Mivel a fehérjék aminosavakból épülnek fel, ez a mennyiség kielégíti az esszenciális aminosavak szükségletét is. Egyszerűen: a normál mennyiségű fehérjebevitel hozzájárul az izomszövetek épüléséhez. Igaz, önmagában a napi háromszori csirkemelltől nem leszünk testépítők, az izomfejlesztéshez nélkülözhetetlen a mozgás. A szakértő szerint aki betartja az előírt fehérjemennyiséget, heti négy edzés mellett garantáltan látni fogja, hogy szépen izmosodik.
Fehérje a nyugodt alvásért
A fehérje fogyasztása pozitív hatással van a kortizol stresszhormonszint csökkentésére is, ezzel hozzájárul a nyugodt alváshoz. A megfelelő mennyiségben bevitt minőségi fehérje (csirke, marha és hal) segít elkerülni a vércukorszint ingadozásait, ugyanis az ételek fehérjetartalma lassítja a szénhidrátok felszívódását, ami stabilizálja a vércukorszintet és csökkenti a stresszreakciókat. Ezzel egyidőben segíti a ghrelin és a leptin nevű hormonok szabályozását, amelyek szerepet játszanak az éhség és a telítettség érzésében, így megelőzhető az étkezési ingerekre adott negatív stresszválasz. Végül pedig hozzájárul a szervezet antioxidáns-rendszerének támogatásához, ezzel mérsékli a testben lévő oxidatív stresszt, amely ugyancsak hozzájárulhat a kortizol szintjének csökkentéséhez. Dr. Gabrielle Lyon kutatásai rámutattak, hogy az alvás előbb bevitt tiszta fehérje (például csirkemell nyers zöldséggel) jobb alvásminőséget garantál.