Eszkimó hagyatékból született a harcos kajakpóló

Jégtáblák közötti gyors irányváltások, vadászatok – anno az eszkimók zömök és keskeny kajakokat építettek, míg a hajdanvolt kis hajók modernebb változataival manapság olykor kíméletlenül kemény meccseket játszanak.

A kajakozás Grönland, Szibéria és Észak Amerika őslakosai, az eszkimók hagyatéka. A fából, bőrből, prémekből összetákolt hajócskákat vízi vadászatra használták, és a kicsiny, könnyen irányítható jármű a jégtáblák között is alkalmas volt élelemszerzésre (maga a kajak szó hajót jelent eszkimó értelmezésben). Az 1800-as években jött létre két sportág összeolvadásából a kajak-kenu sportág, a hajókat eredetileg rekreációs célokra használtak, de az 1936-os olimpián már versenyszámként szerepelt a programban. A technológia fejlődésével olyan anyagokból – üvegszálas, karbon- és kevlártechnológiával – készítették a hajókat, hogy azok szinte pillekönnyűvé váltak.

A kajakozásból fejlődött ki a kajakpóló, az a vérbeli modern sportág, amelyet kizárólag az erre a célra készített hajóban ülve játszanak, de olykor előfordul az is, hogy strapabíróbb vadvízi kajakokat használnak.

A kajakpólóban a sportolók passzolnak, tologatják a labdát, a hajót puszta erővel hajtják, s gólokat lőnek a vízfelszín felett két méterre lévő (és így felemelt lapáttal védhető) kosárpalánk méretű kapuba. A meccseken megegyezés szerint két- vagy egytollú lapáttal is játszhatnak, és a vízi pályán lévő csapatok tagjai igyekeznek passzolni az előnyösebb helyzetben lévő társuknak. A játéktér az adott lehetőségektől is függ, hiszen bármilyen vízfelszín alkalmas lehet erre a célra, ám az alap- és oldalvonalakat minden körülmények között jelölni kell. A pontos méretek is a helyi adottságokhoz igazodnak, ugyanakkor a magasban lévő kapukat húsz-harminc méterre helyezik el egymástól.

A mérkőzést két játékvezető irányítja egy időmérő és egy góljelző segítségével. A játékidő négyszer négy, vagy éppen hét perc, közte két-két perces pihenővel, de vannak kétszer tízperces összecsapások is, maximum három perc hosszú szünettel.

Kezdésnél a két öttagú csapat a vízilabda szabálya szerint a saját kapu mellett helyezkedik el az alapvonalon, amelyet a kajakok hátsó részének érinteniük is kell. A labda a játéktér közepén helyezkedik el, majd a mérkőzés sípjelre indul, és az első csata a labda megszerzésére irányul, és ez ismétlődik minden gól után, és minden játékrész kezdésekor.
A kajakpólóban csere csak akkor lehetséges, ha egy játékos megsérül (erre amúgy gyakran van példa), a sportág igencsak vehemens, s a kemény jellege miatt a védősisak használata kötelező. A test érzékeny részeinek védelmében olyan védőruházat szükséges, amely a derékrészen felfújható gumiból áll, és emellett a karokat, és vállakat is védi. A mérkőzést 5-ös méretű műanyag labdával játsszák.
A legfontosabb sporteszköz, a kajak két-három méter hosszú, azaz a versenykajakhoz viszonyítva sokkal rövidebb, így könnyen mozog a vízen; mintegy ötven-hatvan centiméter széles, a végei pedig öt centiméter rádiusszal lekerekítettek. A lapátoknak speciális szerepük van, ugyanis a labda a levegőben is megjátszható, és a folyamatosság érdekében mindösszesen három másodperc lehet a labdabirtoklás. Szándékos szabálytalanság, durvaság, helyzetekkel való visszaélés büntetést von maga után.

A szabályok nem bonyolultak, és van, amire nagyon odafigyelnek a meccsek bírái: személyi hibát követ el az a játékos, aki szándékosan akadályozza ellenfelét, s arra törekszik, hogy kárt okozzon annak védőborításában, kísérletet tesz a rivális hajó elsüllyesztésére, és nehezíti a vízbe kerülő ellenfél újbóli játékba állását, továbbá az úgynevezett merőleges ütközés sem megengedett.

Döntetlen esetén a játékot az első gólig folytatják, s ha végül a megszabott időintervallumon belül egyik csapat sem szerez gólt, akkor a versenysorozat mérkőzésein meglévő jobb gólarány dönt, s ha még ez sem hoz döntést, akkor pénzfeldobással határozzák meg a végeredményt – na persze amíg egy csapat eljut ilyen szintre, rengeteget kell lapátolni, és a szikrázóan kemény ütközetekre képes ellenfelek között valahogy a hajóban maradni.

A világ sportja sorozat eddigi részei

– Kalari: négyezer éves önvédelmi sport

Látványos passzok és gólok – lóhátról

Népszerű nép játék volt egykor a magyar méta
A tarahumara csodafutók titka évszázadok óta megfejthetetlen
Az ökölszabály: egy pattanás után ütni kell!
Krikett, avagy a játék, amihez egy élet sem elég

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

A vb-ezüstérmes Nagy László sikere adhat lendületet a pétanque-nak
Nem bízott magában, árokba borult, mégis szintidőn belül futotta le a 490 km-t
Egyetlen szánnal egész Grönlandon keresztül: a zöld sziget magyar úttörői
Kanadától Japánig: a világ leghosszabb túraútvonalai
Minden vágyát túlteljesítve, egyéni rekorddal nyert a szegedi félmaratonin

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Értékesebb egyik a másiknál? Hegymászás mesterséges oxigénnel és anélkül
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak
18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.