A járványügyi helyzet alatt nemcsak nálunk, más országokban is reneszánszát éli a tévétorna. Mint korábban megírtuk, az osztrák közszolgálati televízió, az ORF napi rendszerességgel sugároz a lakosságot megmozgató adásokat, Nagy-Britanniában pedig Joe Wicks személyi edző dolgoztatja meg gyerekek és fiatalok millióit nap mint nap.
Szerencsére a „tévétorna-őrület” hozzánk is begyűrűzött, bár valljuk be: egy olyan országban, mint a miénk (ahol a műfajnak hosszú évtizedekre visszanyúló hagyományai vannak), ez nem meglepetés. Hétfőtől új köntösben indult útjára a magyar tévétorna, amely nem kevesebbet akar elérni, mint hogy megmozgassa az otthon rekedt lakosságot. Ebben felelősségteljes feladat hárul Ruzsík Nikolettára, a Budai Egészségközpont gyógytornászára, aki a „házitornát” vezénylők egyike.
Sok szakember elvállalta volna ezt a nem mindennapi kihívást, miképpen esett a választás éppen önre, illetve önökre?
Doktor Somhegyi Annamária kezdeményezte, hogy legyen egy olyan műsor a tévében, amely a járványügyi helyzetben megmozgatja a négy fal közé kényszerült embereket. A Budai Egészségközpont – ahol én is dolgozom – kapta végül a felkérést, és az intézmény gyógytornászai, Havasi Lilla, Stréda Ágnes és jómagam vállalkoztunk a feladatra. Továbbá a Sportkórház öt egészségügyi szakembere csatlakozott a kezdeményezéshez.
Milyen elvárásokkal vágtak neki a megtisztelő feladatnak?
Nemcsak az a célunk, hogy minél több emberhez eljusson a műsor, hanem az is, hogy minél többen kövessék a tévéképernyőn keresztül a tornagyakorlatokat. Nem gondoltam volna, hogy ilyen sokat kell készülnünk egy tízperces adásra, amely mögött alapos csapatmunka áll. Több napba telik, amíg közösen kitaláljuk és elpróbáljuk a feladatokat, és ha kell, módosítunk rajtuk. Nagyon fontos, hogy a tévében bemutatott mozdulatsorok kivitelezése senkinek se okozzon fájdalmat, sérülést vagy kényelmetlenséget.
Torna közben igyekszünk közérthetően elmagyarázni a nézőknek, miért jó az a gyakorlat, amelyet éppen bemutatunk, és ami ennél is fontosabb, hogyan kell a megfelelő módon kiviteleznünk.
Jóformán ugyanazt csináljuk, mint a rendelőben, annyi különbséggel, hogy ezúttal nincs fizikai kapcsolatunk az emberekkel, a fontos üzeneteket a tévén keresztül kell eljuttatnunk hozzájuk.
Milyen szempontok alapján állították össze a tornagyakorlatokat?
Végiggondoltuk, a járvány alatt mivel tudunk a leghatékonyabban segíteni az embereknek, továbbá rendkívül sokat merítettünk hétköznapi tapasztalatainkból is. Ez alapján úgy döntöttünk, hogy az ízület- és gerincvédő, az egyensúly- és koordinációfejlesztő, valamint a helyes testtartást elősegítő gyakorlatokat helyezzük előtérbe. Mindezt úgy, hogy az ülőfoglalkozásúakat, a középiskolásokat, az egyetemistákat és az idősebbeket is megszólítjuk.
Szépen hangzik, ám mit ér a törekvés, ha az ember beletemetkezik a munkába vagy a tanulásba, és néhány óra múlva azt veszi észre, hogy sajog a háta és a válla?
A válasz egyszerű: figyeljünk arra, hogy egy óránál többet ne üljünk egyhuzamban! Álljunk fel a székből, és végezzünk néhány nyújtógyakorlatot! Tudom, mindez egyszerűen hangzik, mégsem az.
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni a mozgásról, aminek hosszú távon súlyos következményei lehetnek.
Vannak kifejezetten hasznos gyakorlatok, amelyeket a járvány alatt érdemes végeznünk?
Inkább úgy fogalmaznék, van néhány hasznos tanács, amelyet ilyenkor érdemes megfogadnunk. Kövessük a fokozatosság elvét, kezdjünk egyszerűbb gyakorlatokkal, a futni és kerékpározni vágyók pedig rövidebb távokkal! Kinti sportolás közben pedig tartsuk a megfelelő távolságot egymástól!
Reméljük, a nézők élvezik a közös tornát, de mi a helyzet önökkel?
Én és a kollégák is nagy kedvvel végezzük a munkánkat, mert mindannyiunknak új ez a helyzet, s egyben óriási kihívást is jelent. Közösen kell kitalálnunk a feladatokat, eközben rengeteg új dolgot tanulunk egymástól.
Vajon többet mozgunk otthon a járvány idején, mint korábban?
Sokan vannak, akik a járványtól függetlenül is odafigyelnek a rendszeres testmozgásra, ők vélhetően most is ugyanannyit sportolnak. Azok, akik korábban nem mozogtak eleget, lehet, hogy a négy fal közé zárva kedvet kapnak hozzá, és gyermekeikkel együtt odaállnak a tévéképernyő elé, amikor mi kerülünk műsorra.
Ha véget a járvány, és nem lesz tévétorna, ki fogja mozgásra buzdítani az embereket?
Remélem, saját maguk. Jó lenne, ha a mostani helyzetben sok mindenkinek megjönne az étvágya a mozgásra, és ráébrednének, hogy nem olyan nehéz időt szakítani tíz perc tornára. Így talán kialakul az emberekben a belső késztetés, amely akkor is kitart, amikor az élet visszatér a régi kerékvágásba.
A Mozogj Otthon! című műsor minden hétköznap 7.45-kor kerül adásba a Dunán, és 17.45-kor ismétlik. Szombaton 7.55-kor, vasárnap pedig 6.55-kor láthatjuk az adást képernyőn. A sorozatot mindennap az M1, az M5 és a Duna World is ismétli.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!