Mindenekelőtt tisztázzuk: érdemes egyáltalán jógagyakorlatokat végezniük a sportolóknak?
A jóga rengeteg területen segíthet a sportolóknak. Először is fejleszti a test rugalmasságát és mobilitását, emellett az aktív nyújtások segítségével megőrizhető az ízületek stabilitása, ami hosszú távon csökkenti a sérülésveszélyt, továbbá a mentális fókuszt is javítja.
Mi a helyzet a nyújtással? Gyakran látjuk, hogy a sportolók hajlékonyságuk növelése érdekében rendszeresen nyújtanak, de hogyan hat ez hosszú távon a teljesítményre?
A jógában alkalmazott nyújtó gyakorlatok rugalmasabbá teszik a testet, de fontos, hogy ne csak az izmok passzív nyújtásáról vagy a nyújtásokba való beleerőltetésről beszéljünk. Ha a túlzott nyújtásra fókuszálunk, az ízületekben instabilitást okozhat, ami sérülésekhez vezethet. Ezért fontos a jógagyakorlatokban az aktív nyújtások alkalmazása, amely növeli a test rugalmasságát és a mozgástartomány szélén is erősíti az izmokat.
Milyen mentális előnyei vannak a jógának és hogyan segíthet a sportolóknak mentálisan felkészülni egy versenyre?
A jóga nagy hangsúlyt fektet a tudatos légzésre, amely segít a sportolóknak megőrizni a mentális fókuszt. Amikor benne vagyunk egy pózban, a légzés figyelése és kontrollálása segít a figyelmet összpontosítani, illetve az adott gyakorlatok végrehajtását is megkönnyíti. A légzőgyakorlatok pedig nemcsak az elmét csendesítik el, hanem típustól függően lehetnek aktivizáló vagy nyugtató hatásúak is az idegrendszerre. A nyugtató hatású légzőgyakorlatok pedig hasznosak lehetnek versenyhelyzetekben, ahol a szorongás csökkentése kulcsfontosságú.
Beszéljünk kicsit a regenerációról. Lehet jógázni izomláz esetén?
Ebben az esetben a jóga kiválóan segítheti a regenerációt, de nem az intenzív erőgyakorlatokat kell ilyenkor előtérbe helyezni, hanem a finom mobilizáló mozdulatokat, amik mérsékelten fokozzák a keringést, segítenek a felhalmozódott szabad gyökök elszállításában, ezáltal csökkentik az izomlázat.
Vannak olyan sportágak, amelyeknél különösen ajánlott a jóga?
A futók és a súlyemelők esetében a jóga kimondottan hasznos lehet. A futóknál legtöbbször a láb izmainak nyújtására és mobilizálására van szükség, míg a súlyemelőknél gyakori a váll mozgásának beszűkülése és a kis- és nagy mellizmok rövidülése. Ebben hatékony támogatást nyújtanak a jógagyakorlatok. Az ilyen mozgásformáknál a jóga segíthet megelőzni a sérüléseket, de tulajdonképpen bármelyik sportágnak hasznára válhat, mert javítja a test általános egyensúlyát és a mentális felkészültséget.
Milyen gyakran érdemes jógázni egy sportolónak?
Tény, hogy egy rendszeresen sportoló ember számára nem könnyű időt találni a jógára, de érdemes. Ideális esetben heti két alkalommal javasolnám a sportolóknak a jógát, különösen a mobilizáló és aktív nyújtásokra fókuszáló, illetve a resztoratív jógaórákat, amelyek a már említett módon segítik a regenerációt. Ha ez nem megvalósítható, akkor heti egy alkalom is tudja támogatni az edzések folyamatát, azonban ha nem áll rendelkezésre egy teljes gyakorlás beiktatása a folyamatba, akár napi 15-30 perces gyakorlás is nagyon sokat segíthet a test és az elme állapotának javításában.
Ezt jó tudni, ugyanakkor máig sok edző figyelmen kívül hagyja a jógát, mint opcionális levezető vagy felkészítő gyakorlatot.
Ezért is fontos, hogy mára egyre több kutatás támasztja alá a jóga pozitív hatásait a sportolók körében. Számos tanulmányban alkalmaztak kontrollcsoportokat, ahol az egyik csoport beépítette a jógát az edzések közé, míg a másik nem. Ezek a kutatások kimutatták, hogy a jóga gyakorlása jelentősen javította a résztvevők mentális fókuszát, csökkentette a szorongást és növelte a test rugalmasságát. A kutatások szerint tehát a jóga hatékonyan hozzájárul a jobb teljesítményhez, ezért érdemes lehet beintegrálni a sportolók edzésprogramjába.
Címlapfotón: Nagy Oxána (Forrás: facebook.com/oxinaboxina)