Mesteri dárdavetők: hibátlan célzás a kókuszdióra

A gerelydobás a modern atlétika látványos versenyszáma – az ősi módszert alkalmazó tahitiak milliméter pontos dárdavetése még ennél is szemkápráztatóbb.

Mielőtt az újabb, sportági alapnak is tekinthető ősi tevékenység taglalásába fogunk, érdemes pár szót ejteni a gerelyvetésről, a jelenkori atlétika egyik csillogó számáról. Az atléta a közepén fogott gerelyt nekifutásból indítja el pályájára, miután a fokozatos gyorsulást követően keresztlépésekkel a legjobb pozícióba kerül a dobáshoz. A gerelyt a sportoló végül kinyújtott karral a válla mögé rántja, és kemény kitámasztással küldi hosszú útjára. A cél az, hogy a gerely minél távolabbra repüljön. Egyetlen kritérium, hogy a földre érkezéskor először a gerely hegyének kell érintkeznie a talajjal. Az eredmény méterekben, és centiméterekben mérhető.
Tahiti dárdavetői sajátos technikával, saját készítésű dárdákkal, egyéni módszerrel dobták és dobják ma is fegyvereiket, de a módszerek, technikák jelentős mértékben eltérnek a gerelyvetés művészetétől. A tahiti dárda jóval kisebb, de kiválóan használható eszköz. A vele való versenyzés pedig példátlan és rendhagyó: célba dobásról van szó, és a képzeletet messze meghaladja az a pontosság, amivel ezt a sportágat űzik.

A célpont egy póznán elhelyezett tárgy, s a versengés egyik érdekessége, hogy nincs hosszas rákészülés, a játék kezdése után nem sokkal már több dárda fúródik cél közepébe.

A dárdavetők harmincöt méterre állnak a céltól, amikor elindítják jól megalkotott dárdájukat. A tizenöt méter magas pózna tetején egy kókuszdió van, és ez a jókora termés ilyen távolságról roppant kicsinek tűnik, ám Tahiti dárdavetői mégis hátborzongató biztonsággal találják el a célpontot, viszonylag kis hibaszázalékkal, még akkor is, ha a verseny közben a nap a szemükbe süt.

Nekünk, egyszerű halandóknak még az is gondot okozna, hogy a dárdát harmincöt méterre eldobjuk, míg a tahiti dárdák a legnagyobb sebességüket abban a magasságban és távolságban érik el.

A tizenöt méter magasan repülő dárdák nagy sebességgel szállnak a levegőbe, s elmondható, a szigetlakók az erő, a pontosság és az ügyesség hihetetlen szintjére emelték ezt a játékot.
A játék eredete a halászatra vezethető vissza: a tenger átlátszó vizében dárdákkal vadászták a zsákmányt. A szükség pedig kifejlesztette azt a páratlan ügyességet, amit a szigetlakók már fiatalon elsajátítottak: egyetlen villámgyors mozdulattal átszúrták a gyanútlan áldozatot.

A mai, már sportos forma külön érdekessége, hogy a tahiti mesterek a dárdát nem középen fogják, hanem a végén. A mutató és a középső ujj segít a fegyver elindításában: a harántterpeszben álló bennszülött az eszköz eldobása előtt a súlypontját a hátsó lábára helyezi, és az ujjaival megtámasztott fegyvert a lehetőség szerint minél távolabbra viszi a vállától (az úgymond ügyetlenebb kéz a célzást segíti).
Egy életen keresztül gyakorolt kedvelt foglalatosságról van itt szó.

Hagyományról, amely a modern sporttechnikák mellett él, és bámulatra késztet mindenkit, hiszen a tahiti dárdavetők döbbenetes pontossággal dobnak újra és újra – nem tévesztik el sem a távolságot, sem a magasságot, sem pedig a célt…

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Az okoskarkötőnek is megvannak a maga veszélyei
Együtt, egymásért: Esztergomban összeolvadt a verseny- és a szabadidősport
Mosolyogtak rajta, de hét év helyett hét nap alatt teljesítette a LeFaGySz-ot
Két Balaton-kör és egy világbajnokság vár idén Erős Tiborra
Ahol színpadra lép, mindenhol az aranyérem a célja

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Egyetlen szánnal egész Grönlandon keresztül: a zöld sziget magyar úttörői
Értékesebb egyik a másiknál? Hegymászás mesterséges oxigénnel és anélkül
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.