Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy mi az első lépés, ha diétáról van szó?
Valóban jó diétával hetek alatt is elérhetjük a kívánt formát, amelynek az alapja, hogy egyénre szabott étrend legyen – válaszolta a Csupasportnak Váradi Judit. – Az ideális étrend tervezésében segítő Vágom a centit challenge során is elsőként ezzel kezdjük a munkát, hiszen az abszolút kezdőktől a profi sportolókig mindenkinek egyedi diétára van szüksége, amelynek kialakítása során a következő fontos szempontokat kell figyelembe venni… Férfiről vagy nőről van szó? Milyen típusú munkát végez, nehéz fizikai munkát vagy ülőmunkát? Mennyi idős? Milyen gyakorisággal mozog? Van valamilyen ételérzékenysége vagy ételallergiája? Ezek mind befolyásolják a diétát.
Miben más a férfiak és a nők számára összeállított étrend?
Az alapanyagok szinte ugyanazok, leginkább a mérték változik, hiszen a férfiaknak nagyobb mennyiségre van szükségük, míg a női szervezetnek elég a kevesebb is. Ezen kívül elmondható, hogy a nők körében gyakoribbak az ételérzékenység különböző formái, sokan a pajzsmirigyműködés vagy nőgyógyászati problémák – PCOS – miatt csak laktóz- vagy gluténmentes ételeket fogyasztanak. Ebben az esetben külön figyelünk arra, hogy a lehető legtermészetesebb módon kerüljenek be a diétába ezek a mentes ételek, tehát ne mesterséges adalékanyagok, hanem, mondjuk, alternatív lisztek és olajok formájában.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a jó étrendnek része a minőségi zsiradék bevitele. Például a napraforgó- vagy repceolaj használata senkinek sem javasolt, hiszen rosszul tolerálja a szervezet. Ezzel szemben a mogyoróvajat, a magvakat, az olívabogyót, az avokádót és az omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket sokkal jobban hasznosítja a test.
Az ideális diétában tehát a lényeges szempont a zsírforrás minősége is, ez kis mennyiségben akár disznózsír is lehet. Ami a szénhidrátot illeti, egyik nem számára sem javaslom a búzafélék fogyasztását, a fehér kenyeret ki is zárhatjuk az étrendből. Helyette ajánlott a rizs, bulgur vagy zab felhasználása. Ezek nem tartalmaznak glutént, sem laktózt, vagyis az ételérzékenyek is bátran fogyaszthatják.
A közösségi média alapján úgy tűnhet, hogy a minőségi diéta drága alapanyagokból áll.
Véleményem szerint nincs szükség extra vagy nehezen beszerezhető ételekre. Beszédes, hogy a challenge-et a koronavírus-járvány alatt indítottuk el, hiszen a jó diéta egy átlagos konyhában is összeállítható, elvégre fehérjéből, olajokból, sok zöldségből és némi kalóriából áll. Nem kell hozzá semmiféle különleges eszköz vagy költséges alapanyag. Egyébként a mesterségesen előállított ételek gyakran drágábbak is, éppen ezért mindig meglepődöm azon, hogy az emberek milyen kis mennyiségben fogyasztanak zöldségféléket, pedig elérhető az áruk, valamint nélkülözhetetlenek a cél érdekében. Az már más kérdés, hogy milyen formában érdemes bevinni a szervezetbe.
Aki nem szereti a nyers zöldségeket, nyugodtan választhatja a zöldségport is, amely egyre népszerűbb, hiszen pontosan azt a hatást eredményezi, mint a nyers zöldség – őrölt formában ugyanúgy tartalmaz vitamint és rostot, ezeket se felejtsük el, ha ideális diétáról van szó.
Mindezekkel szemben milyen a versenydiéta? Drasztikus a különbség?
Semmi esetre sem nevezhető drasztikusnak a különbség, habár tény, hogy a versenydiéta során más szempontokat kell figyelembe venni. Mi többek között azzal a céllal indítottuk három éve a Vágom a centit challenge-et, hogy az átlagember is kipróbálja, milyen lehet úgy enni, mint a versenyzők. A diéta feszegeti a határokat, nem kíméli a diétázót. Senkit sem akarok áltatni, a jó étrend betartásához sok akaraterő kell, viszont aki komolyan veszi, másfél hónap után szemmel látható változást fog tapasztalni. Az ideális diéta fenntartható, ezáltal a kívánt formát is könnyebb megőrizni. A versenydiéta azonban egy ponton tarthatatlanná válik, mivel az utolsó időszakban minden részlet fontos, mint például a vízfogyasztás vagy a kalóriabevitel minimalizálása. De büszkén mondhatom, hogy sok versenyző étkezik a challenge diéta alapján annak érdekében, hogy megőrizze a formáját.
Igaz, hogy a mozgás semmit sem ér diéta nélkül?
Tény, hogy az életmódváltáshoz nélkülözhetetlen a megfelelő étrend, de általában a mozgás az első. Aki már rendszeresen végez edzéseket, csak egy lépésre van a teljes életmódváltástól, ez a lépés pedig a helyes táplálkozás. Azt is szeretném leszögezni, hogy fontos a céloknak megfelelő étrend választása. Nem mindegy, hogy fogyni akarunk, izmot építeni, versenyezni vagy egyszerűen visszanyerni a régi formánkat. A challenge diéta hatékony segítség lehet az alakformálásban, ezt mi sem igazolja jobban, mint hogy az elmúlt három évben több tízezer ember nyerte el a kívánt alakot az egyénre szabott étrendnek és edzéstervnek köszönhetően, hat hét alatt.