Az otthoni edzések elvégzésére számos sportszer létezik, de népszerűségével mind közül talán kiemelkedik a szobakerékpár és a futópad. Leszögezhetjük, ha azon gondolkodunk, melyiket válasszuk, biztosan jó úton haladunk, mivel eldöntöttük, hogy elkezdünk sportolni. A két gép közötti választáshoz adunk néhány kapaszkodót.
Hasonlóságok
Mindkét gépre igaz, hogy különböző edzettségi szinteken is jól használhatóak, és kizárhatók az időjárás okozta nehézségek. Bemelegítésre, kardio- és intervallumos edzésre is kiválóan alkalmasak. Elsősorban kardio- vagy általános állóképesség-javító edzésekhez alkalmazzák, a szív- és érrendszeri állóképesség javítása mellett hasznosnak bizonyulnak még fogyókúránál. A rehabilitációra is kiváló lehetőséget nyújtanak.
Különbségek
Egy futópad segítségével a teljes testünket megmozgathatjuk. Mindegy, hogy sétálunk vagy futunk, az edzőgép segítségével dolgoznak a vállak, a karok, sőt az egész törzs is. Egy szobakerékpár inkább csak a lábunk izomcsoportjait, illetve a farizmokat dolgoztatja meg. Kiegészítő gyakorlatok segítségével az egész testet is megmozgathatjuk, elsősorban azonban akkor ajánlott ezt a gépet választani, ha a lábak edzésére helyezzük a nagyobb hangsúlyt.
Hatékonyság
A leadott kalóriák tekintetében kimagaslóan jobban teljesítenek a futópadok. Pontos számokat nehéz mondani, mert az anyagcsere-háztartás egyénenként jelentősen eltérhet, a kalóriaégetést mutató számlálók azonban hozzávetőleg 40%-kal nagyobb hatékonyságot mutatnak, ha összehasonlítjuk a két edzőgépet egy gyors tempójú mozgás esetén.
Helyigény
Edzőgépválasztásnál elsősorban a hatékonyság és a használhatóság a szempont, nem szabad azonban elfelejteni, hogy a szobakerékpár kisebb helyen elfér. Ráadásul a kisebb, összecsukható modelleket – ha rendelkezik velük – a kerekek segítségével könnyebben mozgathatjuk. Így akár nagyobb szekrénybe, gardróbba is elhelyezhetjük, szemben a futópaddal.
Mire figyeljünk a futópad kiválasztásakor?
Az előzőekben említett helyigény a futópadoknál is jelentősen eltérhet. Nyilván az a legkomfortosabb és legszabadabb mozgást biztosító gép, amelyiknél a futófelület hossza és szélessége a legnagyobb. Ez azonban hatással van az egész futópad méretére is, mivel ezek foglalják el a legnagyobb helyet.
A másik eldöntendő kérdés, hogy mechanikus (a láb mozgatása indítja be a szalagot) vagy motoros futópadot válasszunk. A motoros elterjedtebb és praktikusabb, de nyilván drágább is. Választáskor a különböző funkciókat is érdemes figyelembe venni. Ilyenek lehetnek a különböző edzésprogramok, pulzusmérés, kompatibilitás applikációkhoz, dőlésszög és sebesség. Valószínűleg nem minden opció hasonló fontosságú számunkra, de intervallumos edzéseket végzőknek a pulzusmérés, a sebesség és a dőlésszög fontos tényező. Nagyobb testsúly esetén elsősorban a teherbírást és a gép csillapítását kell figyelembe vennünk.
Mire figyeljünk a szobakerékpár kiválasztásakor?
Léteznek háttámlás szobakerékpárok, amelyek helyigénye jóval nagyobb az egyszerűbb változatokénál. Itt is találhatunk manuálisan és motorosan vezérelt modelleket. Manuálisak esetében a lendkerék mérete és áttételezése számít igazán; a nagyobb lendkerék a mozgás gördülékenységét, míg a szélesebb áttételezés a simább hajtást segíti elő. A futópadhoz hasonlóan a szobakerékpárnál is inkább a motoros verziók a populárisabbak, mert funkcionalitásban sokkal többet nyújtanak. A programok nagyobb számának köszönhetően személyre szabottabb edzést végezhetünk, illetve – motoros verziók esetén – a pulzusunk és szívritmusunk egy kardioöv segítségével jobban követhető. Figyelnünk kell itt is, hogy a szobabicikli mely funkciói hasznosak nekünk, illetve milyen a teherbírása.
Bármelyik gépet is választjuk, érdemes kipróbálni a stabilitását, a kényelmét, illetve hogy mit adhat még nekünk. Hasznos lehet, ha több modellt is összehasonlítunk, például egy erre specializálódott szakboltban. Ha kiválasztottuk a gépet, edzéseink hatékonyságának növelése érdekében mindenképpen alakítsunk ki egy következetes edzéstervet, és a táplálkozásunkra is jobban figyeljünk. Ne felejtsük el, hogy a fokozatosság elvét kövessük, mert könnyebben elkerülhetjük a sérüléseket. (x)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!