1. Mértékkel értékes
A csicseriborsó (népiesen bagolyborsó) értékes nyersanyag a szabadidő- és versenysportolók étrendjében, köszönhetően magas fehérje-, rost-, valamint lassan felszívódó szénhidráttartalmának. 100 g mennyiségű száraz csicseriborsó 380 kcal energiát szolgáltat a szervezet számára, így a felhasználásával készült ételek rendkívül táplálók. Fontos megemlíteni azonban, hogy „antinutritív”, vagyis bizonyos tápanyagok felszívódását gátló anyagokat is tartalmaz. Ebből adódóan napi szintű, nagyobb mennyiségű fogyasztása nem javasolt.
2. Kiemelkedő fehérjetartalom
A hüvelyesek családját képviselő csicseriborsó fehérjetartalma jelentős, a száraz változat 20.5 g fehérjét tartalmaz 100 g mennyiségre vetítve. Konzerv formában már csekélyebb, de így is jelentős mennyiséget tartalmaz (kb. 6-7 g/100g). A felhasználásával készült tészták, kekszek, chipsek fehérjedúsak, így bátran emeljük le őket a boltok polcairól.
3. Jelentős szénhidráttartalom
Szénhidráttartalmával – cukorbetegség, inzulinrezisztencia és más szénhidrát-anyagcserezavar esetén (pl. várandóssági cukorbetegség) – számolni kell. 100 g száraz csicseriborsó szénhidráttartalma 50 g körül van, míg a konzerv csak 15 grammot tartalmaz. Számolással, mértékkel azonban bátran beilleszthető az étrendbe, hiszen magas rosttartalmú, szénhidráttartalma a lassan felszívódó csoportot erősíti.
4. Hummuszként
A hummusz egy krémes állagú, csicseriborsóból, tahiniből (szezámmagpaszta), olivaolajból, citromléből, fokhagymábóll készített közel-keleti étel, amely kiváló reggeli vagy vacsora lehet például egy szelet rozskenyér és paradicsom társaságában. A csicseriborsókrémet tápláló és trendi ételként piknik vagy vendégvárás (akár futballmeccsnézés) alkalmából is készíthetjük, ilyenkor friss, csíkokra vágott sárgarépát, karalábét, zellerszárat és más zöldségeket is kínáljunk mellé.
5. És a hummuszon túl
A csicseriborsóból készített hús- vagy hús nélküli golyók (ez utóbbi a falafel, népszerű közel-keleti étel), illetve a felhasználásával készült izgalmas saláták és egytálételek mind tápláló és laktató opciók lehetnek ebédre. A csicseriborsóból készült tészták és lisztek a gluténmentes konyha fontos alapélelmiszerei is egyben, édes és sós ételeket, süteményeket is készíthetünk a felhasználásukkal.
+1. Helye az étrendben
A csicseriborsót tehát bátran és változatos formában tudjuk beilleszteni az étrendünkbe. Fogyasztása elsősorban a főétkezések (reggeli, ebéd, uzsonna) során, illetve edzés és verseny előtt 2–2.5 órával javasolt, magas fehérje-, rost- és lassan felszívódó szénhidráttartalma, valamint puffasztó hatása miatt. A csicseriborsóliszt felhasználásával készült kekszeket pedig kisétkezésre vagy edzés, verseny előtti falatként fogyasszuk.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!