1. Pszeudocereália
A dióhoz hasonló ízű quinoa – avagy hétköznapi nevén rizsparéj – egyre elterjedtebb nyersanyag a hazai konyhában is. Általában a gabonáknál ejtünk szót róla, azonban érdemes tudni, hogy a quinoa rendszertanilag nem tartozik a gabonafélék közé, úgynevezett álgabona, idegen néven pszeudocereália. Közeli rokona például az amaránt, a cékla vagy a spenót.
2. Mennyi az annyi
A quinoa a gabonafélékhez hasonló energiatartalmú (368 kcal/100g mennyiség), azonban szénhidráttartalma jelentősen alacsonyabb, mint a többi gabonáé (52g szénhidrát/100g quinoa). Ennek ellenére szénhidráthidráttartalmával anyagcserezavar esetén (cukorbetegség, inzulinrezisztencia, várandóssági cukorbetegség) számolni kell kis mennyiség elfogyasztása esetén is. A quinoa fehérjetartalma kimagasló a növényi fehérjeforrásokat tekintve (14g fehérje/100g termék), emellett rosttartalma is jelentős (7g rost/100g quinoa).
Rendszeres fogyasztását – többek között a vércukorszint optimális szinten tartása és a megfelelő bélműködés érdekében – érdemes megfontolni.
3. Gluténmentes
A quinoa gluténmentes gabona, így a cöliákiások étrendjébe is bátran beilleszthető. Ennek ellenére a cöliákiás betegek számára érdemes minden egyes termék esetén megkeresni a gluténmentességre utaló, csomagoláson lévő szimbólumot vagy feliratot. A feldolgozás során ugyanis megnő a keresztszennyeződés esélye is. Természetesen nemcsak a lisztérzékenyek számára javasolt a quinoa fogyasztása. A vele készített vagdalt vagy rakott étel ugyanolyan tápláló és finom lehet, mint a hagyományos recepttel készített változat.
4. Főzési tudnivalók
Bármilyen színű quinoát is vásárolunk (fehéret, feketét vagy pirosat), fontos, hogy a főzés előtt mindig alaposan mossuk át a szemeket. Ez azért egy nagyon fontos, mert így a rajta található anyagot – a keserű ízért felelős szaponint – el tudjuk távolítani.
A quinoát – ugyanúgy, mint a gabonafélék többségét – dupla mennyiségű vízben, fedő alatt érdemes puhára megfőzni.
5. Sokoldalú felhasználás
A főtt quinoát számos étel köreteként választhatjuk, de húsgombócok, fasírtok, töltött és rakott ételek alapanyaga is lehet. Gyümölcsökkel, olajos magvakkal, fahéjjal és vaníliával készített kásaként szintén tartalmas napindító étel. A natúr, főzni való quinoa mellett ma már puffasztott változatot is találunk a boltok polcain, amellyel a joghurtunkat, a kefirt, pudingot vagy például az otthon készített pohárdesszertjeinket is fel tudjuk dobni.