1. Mennyi az annyi?
A banán energiatartalma 105 kcal/100g, amely a gyümölcsök között viszonylag magasnak tekinthető. Ebből adódóan sportolók és szabadidő-sportolók számára remek választás a kisétkezések vagy akár a reggeli (pl.: banános-chiamagos zabkása) alkalmával. Káliumtartalma is kiemelkedőbb (500mg /100g), ami szív- és érrendszerünk szempontjából protektív tényező, azonban vesebetegség esetén a beviteli mennyiségét erősen limitálni kell éppen emiatt.
2. Gyors felszívódású szénhidrátok előnyben
Energiatartalma mellett szénhidráttartalma is jelentősebb más gyümölcsökhöz viszonyítva. 24 g szénhidrát található 100 gramm banánban (egy banán kb. 120 g). Tekintve, hogy a benne lévő szénhidrát nagy hányada fruktóz, így felszívódása viszonylag gyors, amely azzal is jár, hogy gyorsabban meg tudja dobni a vércukorszintünket.
Verseny vagy edzés során gyors energiapótlást biztosít, ám tartós jóllakottság érzetet nem okoz.
3. Magasabb szénhidráttartalom
A magasabb szénhidráttartalom miatt terjedhetett el az a népszerű „jó tanács”, hogy a cukorbeteg nem ehet banánt. Egy banán körülbelül 30 g szénhidrátot tartalmaz, így cukorbetegként egyharmadnyi mennyiséget (10 g szénhidrát) teljes nyugalommal be lehet illeszteni étrendünkbe. Fontos tanács, hogy egy 20 g szénhidráttartalmú uzsonna esetében a maradék szénhidrátot azonban mindig lassú felszívódású szénhidráttal, például korpovit keksszel igyekezzünk biztosítani! Ettől függetlenül igaz az, hogy szénhidrát-anyagcserezavar esetén ajánlottabb alacsonyabb szénhidráttartalmú gyümölcsöket az étrendünkbe iktatni.
4. Ne csak önmagában!
A banán szuper választás akkor is, ha hozzáadott cukor nélkül szeretnénk elkészíteni a kívánt édességet. Ily módon édesíthetünk vele turmixot, zabkekszet, de akár egy banános-túrós golyót is. Tehetjük például piskóta, muffin, palacsinta vagy a gofri tésztájába is. Tartalmas reggeli lehet egy banánkarikákkal megspékelt fahéjas zabkása is.
5. Mi fán terem a zöld banán és a főzőbanán?
A zöld színű banán az, amit még éretlennek tekintünk. Az érett banánhoz hasonlítva keményítő- és rosttartalma magasabb, cukor- és antioxidáns-tartalma alacsonyabb. Liszt formájában is találkozhatunk vele, mivel természetéből eredően gluténmentes, a gluténmentes termékek összetevői között könnyen előfordulhat.
A főzőbanánnak a zöld banánéhoz hasonlók a paraméterei, ám ezt a termést inkább zöldségként, a burgonya helyettesítésére használják, főzve, sütve vagy grillezve remek köretet kaphatunk.
+ 1. Helye az étrendben:
A banán, illetve a banán hozzáadásával készült ételek – a nagyobb fruktóztartalom következtében – általában gyorsabban szívódnak fel, így gyors energiapótlást biztosítanak a fizikai aktivitás során. A banán remek választás lehet edzés vagy verseny előtt fél órával fogyasztva, de akár a sporttevékenység alatt is, ha hosszabb távról van szó (például teljesítménytúra). A banános tejes vagy túróturmix, a banánpürével édesített zabkeksz vagy például egy banános-túrós golyó pedig az edzés/verseny utáni fehérje- és szénhidrátpótlásban tud segítségünkre lenni.
Sportolók kedvencei sorozatunk korábbi részei:
5 érdekesség a zabpehelyről
5 érdekesség az avokádóról
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!