Golfozni sosem késő elkezdeni. A békéscsabai szeniorgolfozó, Tar László ötven is elmúlt, mikor először fogott ütőt a kezében, mostanra pedig közel háromszáz aranyérme van Európa számos országából. Évi hatvan-hatvanöt versenyen vesz részt, az elmúlt időszakban játszott többek között Ausztriában, Hollandiában, Franciaország, Szlovákiában, Svájcban és Olaszországban is, a 2023-as esztendőben több mint 60 ezer kilométert vezetett le, úgy hogy az összes, utazással együtt járó szervezést magának intézni – szállásokat foglal, útvonalat tervez, költségeket számol.
HA NINCS KÁRTYAPARTI, TALÁN GOLFOZÁS SINCSEN
A hódmezővásárhelyi születésű sportember húsz éve szeretett bele a golfozásba.
„Emlékszem, egy májusi nap volt. Gyönyörű zöld volt minden, egy kisebb társasággal éppen a Békéscsabához közeli Pósteleken kártyáztunk, amikor úgy döntöttünk, üssünk néhányat a szomszédos golfpályán. Elsőre telibe találtam a labdát, ami egyáltalán nem olyan könnyű, és ott ragadtam.”
Tar László a kosárlabdát éppen akkoriban hagyta abba, ez is a kezére játszott, arra ösztönözte, hogy sportágat váltson. Pedig a kosárlabdában is szép sikereket ért el, Hódmezővásárhelyen első NB II-es mérkőzésén csereként beállva az utolsó kilenc percben huszonegy pontot dobott. Munkája miatt aztán Békéscsabára került, ahol másodmagával a semmiből építette fel az akkoriban megyei osztályban tengődő csabai kosárklubot.
CSEPELRE JÁR RENDSZERESEN MAGÁNLECKÉKET VENNI
A golf aztán egészen más szintű sikereket hozott.
A 71 esztendős Lászlót kétszer választották az év golfozójának, pedig míg Magyarországon 1500-an űzik ezt a sportot, addig az osztrákoknál 105 ezren, csak a szeniorversenyzők több mint 12 ezren vannak. Utóbbi kategóriában ötven év az alsó korhatár, így Tar Lászlónak sokszor húsz évvel fiatalabbakkal is versenyeznie kell. Erre szokta mondani: ehhez képest ő 51 esztendős elmúlt, amikor elkezdte.
„Tíz éve játszom Ausztriában. Idehaza rendszeresen falakba ütköztem, a szövetségnél valamiért mindig valami probléma merült fel. Úgy döntöttem, Ausztriába igazolok. Korábban is jártam nemzetközi tornákra, a kezdeti nehéz időszakot követően hat év után jöttek az első sikerek. Mondjuk, ebből a szempontból különleges »állatfaj« vagyok, mindennap kimentem Póstelekre edzeni, és rendszeresen jártam fel Csepelre a profi golfedző Szigeti Csabához, hogy leckéket vegyek. Idehaza aztán kimentem a pályára, elütöttem ötszáz–ezer labdát, és próbáltam a magánórákon elhangzottakat gyakorolni. Azt a módszert választottam, mint úszásban Hosszú Katinka, versenyekkel készültem fel a versenyekre. Időt nem kímélve utaztam rendszeresen Ausztriába, hogy olyan körülmények között játszhassak, amilyen aztán majd a versenyen vár rám.”
ELŐFORDULT, HOGY NEGYVEN FOKBAN KELLETT ÜTNI
A Zöld Zakóval járó elsőségére a legbüszkébb, hiszen erre a versenyre nem lehet nevezni, ide meghívják az embert. A szezon végén az adott országban rendre a legjobb eredményeket elérők szállhatnak harcba a címért, az elmúlt években Tar László kétszer is első volt, de több ezüst- és bronzérme is van.
Olykor extrém időjárási viszonyok is nehezítik a golfozók dolgát, a magyar szeniornak Hollandiában egyszer olyan sűrű esőben kellett játszania, hogy gyakorlatilag csak sejtette, melyik irányban van a zászló és a lyuk.
„Esőruhában voltam, de még az alsónadrágom is elázott. Villámlott, de a verseny ment tovább, olyan vízfüggöny volt előttem, hogy örültem, ha a labdát eltaláltam. De a hőség is lehet zavaró, egyszer negyvenfokos hőségben kellett játszani, az is borzasztó volt. A szervezők hideg, nedves törülközőket hoztak, amiket a nyakunkba tettünk, szerencsére a feleségem azon a versenyen velem volt, a pokoli forróságban rengeteget segített.”
A békéscsabai sportolónak három lánya van, a legidősebb jogászként dolgozik, a középső kutatóorvos, a legkisebb pedig Angliában óceánokra fejlesztett szélerőművek tervezésén dolgozik.
Neje gyakran nekiszegezi a kérdést: meddig golfozik még?!
„Az informatikai cégem jól megy, amíg élek, dolgozni szeretnék. Ami pedig a golfot illeti, ha már nem tudom elütni a labdát, abbahagyom… Addig viszont visz előre a vérem.”
A golfot 1952-ben száműzték Magyarországról
Kevesen tudják, de a golfot Magyarországon 1952 után betiltották. Az indok egészen megdöbbentő volt, „nyugati úri jellege” miatt száműzték az országból, pedig a II. világháború előtt az európai mezőnyben jelentős eredményeket értek el a magyar versenyzők. A húszéves tiltás okozta jelentős lemaradást a mai napig nehezen hozza be a magyar golfsport, és a versenyzők szerint azt a bélyeget is le kell vakarni róla, hogy drága… Szerintük nem drágább, mint a tenisz, a síelés vagy éppen a vitorlázás.