Tizenöt métert zuhant Franciaországban Franky Zapata, a flyboard, azaz a repülődeszka feltalálója. Szerencséjére nem Párizsban, az Eiffel-torony vagy a Champs-Élysées felett mutatta be hajmeresztő mutatványát, hanem a Biscarrosse-tó felett, így kisebb sérülésekkel megúszta a balesetet.
„Köszönöm a sok üzenetet, szerencsére jól vagyok – írta később a közösségi oldalán, a kórházból posztolva. – Ez a baleset is emlékeztetett arra, hogy nem vagyunk madarak, és nem vagyunk tökéletesek. A gravitáció végül mindig győz. Tanulnunk kell a hibáinkból, és megérteni, hogy kockázat nélkül nem repülhetünk. Köszönöm a gyors elsősegélynyújtást, és elnézést kérünk a lakosságtól.”
A negyvenhárom éves, világ-és Európa-bajnok jet-skis Franky Zapata nem először szenvedett ilyen balesetet. Három évvel ezelőtt, 2019-ben a La Manche-csatorna átrepülésekor tankolás közben esett a vízbe, hogy aztán egy hónappal később teljesítse a küldetést, és több mint 160 km/órás sebességgel tegye meg a Calais–Dover távolságot. Mindössze huszonegy perc alatt. A találmánya állítólag a francia hadsereg figyelmét is felkeltette, de a mostani baleset is azt bizonyítja, hogy még van mit csiszolni a valóban elképesztő szerkezeten.
Ettől még a repülődeszka feltalálása óriási teljesítmény, főleg, ha hozzátesszük, hogy Zapata diszlexiával és diszortográfiával küzd, és jóformán autodidakta módon sajátította el a mérnöki tudományt. Ám ez is bizonyítja, hogy kellő lelkesedéssel és elszántsággal nincs lehetetlen.
Pedig természetesen nem ment minden gördülékenyen. Tíz évvel ezelőtt, 2012-ben csupán húszezer euróból, azaz mai árfolyamon számolva csaknem nyolcmillió forintos büdzsével kezdte el a fejlesztéseket, ami nem tekinthető soknak. Négy évvel később, 2016-ban Marseille-ben engedély nélkül repült, megszegve az ezzel kapcsolatos előírásokat.
Bár megvolt a veszélye, hogy nem folytathatja a kísérletezést, ezt is arra használta fel, hogy újabb befektetőket szerezzen, és az illetékes hatóságok támogatásával folytathassa a fejlesztéseket. Nem tudni, a jövőben mennyire terjed el ez a technológia, mindenesetre 2019-ben arról beszélt, hogy a repülő autó fejlesztésén dolgozik, és az eddigiek alapján biztosak lehetünk abban, hogy nem a levegőbe beszélt.
„Nem azért csináltam, hogy meggazdagodjak, csak egy gyerek voltam, aki repülni akart. Hogy történelmi tett volt-e, hogy átrepültem a La Manche-csatorna fölött? Ezt nem az én tisztem megítélni, majd az idő eldönti.”
Fotó: Franky Zapata / Facebook
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!