Idén 21. alkalommal dördült el a rajtpisztoly az ausztriai Bad Goisernben, Bad Ischlben és Obertraunban, a Salzkammergut Trophyn ugyanis több távon profi és amatőr kerékpárosok egyaránt indulhatnak. A kijelölt pályák festői tájakon, alig járt erdei ösvényeken, sziklafalba vájt csapásokon, hegygerinceken haladnak át. A látvány nem hiába lenyűgöző, a Hallstatt-Dachstein-Salzkammergut régió ugyanis a világörökség része.
A versenykínálat a 22 kilométeres távtól a 210 kilométeres pályáig terjed, sőt, e-bike-, gravel bike- és gyermekfutamot is rendeznek, még monocikli-downhillt is láthat, aki kíváncsi.
A többnapos rendezvényen mindig számos kísérőprogram várja a kerekeseket: filmvetítés, tésztaparti, dirt bike show, tombola, szervezett túrázás, bringaexpó, sőt, még helikopteres utazásra is nyílik lehetőség.
Érdemes akár családostól, nyaralással egybekötve meglátogatni a versenyt, Budapesttől mindössze 500 kilométer. A környék bővelkedik látnivalókban is, a hallstatti belváros és sóbánya, a jégbarlang vagy a Dachstein-gleccser egyaránt egyedülálló.
Az évek óta visszajáró magyar mountainbike-osok is megerősítik, az esemény népszerűségét növeli a magával ragadó hangulat, a szinte tökéletes szervezés, a frissítő- és szervizpontok olajozott működése. A helyiek nemcsak szurkolnak, de szinte együtt lélegeznek a versenyzőkkel – a „legördögibb drukkerről”, a gerillafrissítésről vagy a célvonalnál habosra csapolt sörökről nem is beszélve.
Technikailag a Trophy ha nem is könnyű, de megfelelő felkészüléssel teljesíthető kihívás elé állítja a versenyzőket. A pályák kétharmada jellemzően murvás út, a két rövid táv (F-G) kezdőknek ideális, de a többi távon is bőven elboldogul egy hazai terephez szokott versenyző. Az itthoni maratonokhoz képest a jóval hosszabb emelkedők jelenhetik az egyetlen igazi kihívást. A legkeményebb kerékpárosoknak viszont nincs könnyű dolguk.
A versenytávok koronáját az igen extrém A-táv jelenti a maga hajnali öt órás (!) rajtjával, 210 kilométeres távjával, 7100 méteres szintkülönbségével, technikás lejtőivel és meredek emelkedőivel. A hegyikerékpársport egyik legnehezebb egynapos maratonja, alapos felkészülést és szívósságot igényel a technikai kihívások és nem utolsósorban a köztes időlimitek miatt.
Nem véletlen, hogy a hazai mountainbike-osok közül sokakat csábít a verseny. Az idei magyar különítmény 263 főből állt, a legnépszerűbbek a B- és E-távok voltak (nagyjából 60-60 versenyzővel), s kiválóan szerepeltek, különös tekintettel Szalay Péter 10:55-ös ideje kiemelkedő az A-távon, amellyel összetettben a 12. helyet szerezte meg.
A legjobb magyar időeredmények: Ringelhann Fanni B, 08:30; Csonka Zsolt B, 05:59; Pataky Kitti C, 04:59; Dallos Kornél C, 03:49; Móczár Adorján Edvin D, 03:57; Szekeres Viktória E, 03:18; Vingl Balázs E, 02:57; Horváth Lívia F, 02:27; Pillisz Szilárd F, 01:52; Foki Hanna G, 01:09; Gergácz Péter G, 00:57