Önök mit csináltak az elmúlt nagyjából négy hónapban? Bizonyára sokféle válasz létezik, Ben Lecomte viszont egészen röviden elintézhetné a feletet: úszott.
Az 51 éves francia férfiról május végén írtunk először, hiszen elképesztő ötlet pattant ki a fejéből: Japánból indulva átússza a Csendes-óceánt, hogy aztán San Franciscóban érjen partot. A nagy csendes-óceáni szemétfolton keresztül akart eljutni az amerikai nagyvárosba, hogy felhívja a figyelmet a műanyagszennyezés borzasztó hatásaira. A nagyjából 9100 kilométeresre tervezett út június elején indult, és persze nem telt zökkenőmentesen – előfordult, hogy fel kellett függesztenie az úszást, ám több mint 110 napja nem lépett szárazföldre a francia sportember. Nem úgy mint most, merthogy megállt Hawaiin.
Lecomte célja egyébként továbbra is San Francisco elérése, de a rossz időjárási viszonyok miatt kénytelen volt megszakítani az útját Hawaiin. A honlapján vezetett blogjában egyébként arról beszélt, hogy nem fogta el különleges érzés amiatt, hogy több mint 110 nap után szárazföldre lépett.
„Kicsit ingatagok a lábaim – idézte őt a CNN a KHON2 televíziónak adott interjúja alapján. – Nem vagyok hozzászokva, hogy stabil valami van a lábam alatt, de jólesik. Összemarkoltam némi homokot, hogy még jobban érezzem a földet. Nagyon rossz időjárási körülmények közé kerültünk, igyekeztünk megjavítani néhány dolgot a hajón, ami eltörött, de végül nem sikerült. Mindez túl nagy stresszt jelentett, és a biztonságunkat is szem előtt tartva szüneteltettük az úszást.”
Lecomte és a kísérők az elképesztő úszás és utazás közben adatokat is gyűjtenek. A francia férfi természetesen tisztában volt vele, hogy milyen szennyezett az óceán, ám egészen más élmény ezt testközelből megélni – ez felnyitotta a szemét. „Néha bálnáktól körülvéve úsztunk, tíz perccel később pedig puff, csak nagy műanyagfolyam vett körül. Csupa olyan tárgy, amelyet otthon használunk.”
Ben Lecomte persze nem adta fel terveit, a partra lépéskor rögtön a folytatásról is beszélt.
„A misszió sosem áll meg. Ötletekkel gazdagodtunk, még többet tudunk az óceániai szennyezésről – szeretnénk változtatni az emberek gondolkodásán és szokásain. Muszáj felhagyni azzal a stílussal, ahogyan a szárazföldön élünk, hogy sok egyszer használatos műanyagot használunk a mindennapokban.”
A francia férfi egyébként még november 27-én posztolt arról, hogy már nem célja a világrekord felállítsa a Csendes-óceán áttempózásával, ugyanakkor nagyon fontos, hogy felhívja a világ figyelmét a szennyezésre.