Gyakori, hogy a nagy maratoni futóversenyek mellett a görkorisok is rajtolnak?
Igen, egyre több versenyen van már rá példa, főként azokban az országokban, amelyekben a görkori az élsportok közé tartozik. A berlini versenyen a csapatommal, a Tornádó Teammel vettünk részt, a viadal a világkupa-sorozat része volt a görkorcsolyázóknál. A mi sportágunkban az Európa- és világbajnokságokon általában az utolsó napon rendezik meg a maratoni számot, de vannak kifejezetten hosszú távú versenyek. Az idén először Szegeden is rendeztek egy maratonit a repülőtéren, amelyre több mint valószínű, hogy jövőre is sor kerül majd.
Számított rá, hogy ilyen eredménnyel tud kirukkolni Berlinben?
Edzőnknek, Kéri Ferencnek köszönhetően ismét nagyon jól sikerült a felkészülésünk, így tökéletes volt a formánk az idei versenyeken is. A berlini mellett többek között részt vettünk Ostravában is egy maratoni viadalon, ez szintén a vk-sorozatba tartozó verseny volt.
Mit kell tudni egy ilyen maratoni versenyről?
Elragadó a hangulata, hatalmas élmény több ezer ember között indulni, és sok erőt ad a közönség is. Az útvonal egy az egyben az volt, mint a futóknál, csak mi egy nappal korábban rajtoltunk, és úgy alakították ki a pályát, hogy minden kanyart be tudjunk venni, és ne legyen sok akadály. Ezeket egyébként felfestésekkel és táblákkal jelölik az út mentén.
Mert akkora a sebesség?
Általában negyven kilométer/óra feletti sebességgel teljesítjük a távot, a részsprinteknél néha a hatvanat is átlépjük, a lejtőn ez a szám körülbelül hetven.
Azért rendesen van benne kockázat. A női verseny összefoglalójában lehetett látni egy óriási bukást is.
A lányoknál tényleg volt bukás, de szerencsére nem történt baj, a csapattársaim éppen ki tudták kerülni. Nyilván van veszély ebben a tempóban, de menet közben senki sem ezzel foglalkozik, esésnél pedig csak oda kell figyelni, akár át is lehet ugrani a többieket, és így el lehet kerülni a bajt.
Ilyen tempónál úgy frissítenek, mint a kerékpárosok?
Nekünk is vannak frissítőpontjaink, bár a sebesség miatt nekünk nehezebb megoldani a frissítést, mint a futóknak. Viszünk magunkkal minimális vizet, illetve ha olyan a pálya, az edzőink és a csapattársaink adnak be vizet az út széléről.
Mi a nehézsége egy ilyen maratoni versenynek?
Mindig változó, hogy mi a nehéz. Lehet kemény is egy adott pálya, például tavaly Portugáliában az Európa-bajnokságon egy autóversenypályán mentünk, ami igen nehéz pálya volt, de legalább nem szűk.
Az is nehéz lehet maratonon, hogy minden részsprintnél tartani kell a lépést, mivel mindenki más-más taktikával versenyez, és közben mindenki próbálja a másik lépéseit lekövetni. Ha gyors a futam, egy óra alatt is lehet teljesíteni a 42 195 méteres távot.
A nemzetközi mezőnyben milyen helyet foglal el?
Örülök a berlini sikernek, eddigi legjobb eredményem éppen a már említett 2017-es kontinensviadalon értem el, ott nyolcadik lettem egy igen kemény versenyen a negyventagú mezőnyben. Most összetettben kilencedik, a juniorok között második lettem. A világkupa összetettben is a második helyen álltam, de az érettségi miatt sajnos nem indultam el elég maratonon, így ezt a pozíciót elvesztettem. Berlinben számítottam a helytállásra, de valójában engem is meglepett ez a top 10-es eredmény.