Ander Mirambell volt az első profi spanyol szkeletonos, 2010-ben 11. lett a világbajnokságon, és ebben az évben indult először a téli olimpián is, ahol 24. lett. A 2014-es játékokon a 26., a tavalyi olimpián a 23. helyen végzett. Ám pillanatnyilag nem is ez az igazán izgalmas, hanem az, hogy a ma is aktív, harmincöt éves szekeletonos az ebben a sportolói közegben egyelőre keveset alkalmazott vagy legalábbis keveset hangoztatott hipnózissal próbált meg javítani a teljesítményén. Bizony, hipnózissal, és bár elsőre bizonyára sokan kételkedve, netán fanyalogva olvassák mindezt, ám állítása szerint a különös módszer bevált, jobb versenyzővé tette őt és javított a hátfájásán, ami miatt nemrég két hónapos kihagyásra kényszerült.
„Ez volt az eddigi legjobb versenyem – jelentette ki a legutóbbi, Saint Moritz-i verseny után. – A hipnózis segített abban, hogy minden versenyhelyzetben jó döntést hozzak, ennek köszönhetően bátrabb vagyok, többet kockáztatok és a reflexeim is javultak. Minden sokkal természetesebb, mint azelőtt.”
Az egész még 2017-ben kezdődött, amikor a Tiszta mágia című spanyol televíziós show-műsorban találkozott Luis Pardo mentalistával, aki bár korábban sohasem dolgozott sportolókkal, a célok egyeztetése után elvállalta Mirambell kezelését, megbeszélték, mit szeretnének elérni, és ennek tükrében állította össze a terápiát. A legfőbb cél a hátfájdalom csökkentése és az intuíció javítása volt.
Ahogy Pardo mondja, a hipnózis segítségével javítható az agy információbefogadó-képessége, márpedig egy sportoló esetében fél másodpercnyi javulás is rengeteget számíthat, és akár tíz hellyel jobb eredményt érhet.
„A tudatalattit nem lehet edzeni, sohasem tudhatod, hogy reagálsz majd egy adott pillanatban. Az egyetlen lehetőség, hogy megpróbálod átélni és modellezni ezeket a lehetőségeket, és erre a hipnózis a legjobb megoldás. Beléptem egy álomszerű állapotba, és az egészet annyira életszerűen éltem meg, mintha tényleg a szánkón lennék. Ez is egy a sok módszer közül, amivel javítani lehet egy sportoló teljesítményén” – folytatta Mirambell.
Nos, mi tagadás, nem ő az első sportoló, aki ilyesfajta segítséget vett igénybe, nála sokkal ismertebb sztárok is próbálkoztak már a hipnózissal. A nyolcszoros Grand Slam-győztes Andre Agassinak ez segített abban, hogy még jobban lásson a teniszpályán, az olimpiai és világbajnok ökölvívó-legenda, Muhammad Ali szintén próbálkozott a hipnózissal, akárcsak a mexikói válogatott a 2006-os világbajnokság előtt (a nyolcaddöntőben búcsúzott). De a sor még folytatható, Jimmy Connors, Tiger Woods és David Beckham is emellett döntött, amikor valamilyen szempontból problémája adódott a sportban vagy a magánéletben. Ki tudja, talán annyira mégsem ördögtől való a módszer?