Az emberi kíváncsiságra, félelemre és annak legyőzésére alapozva több üvegpadlójú hidat, kilátót építettek már a világban. Ezek többnyire nem azért készülnek, hogy A-ból B-be vezetve megkönnyítsék a közlekedést, hanem turistalátványosságként páratlan kilátást, élményt kínálnak. Lehet, nem mostanában lesz lehetőségünk elutazni ezekre a helyekre, ám legalább a képeket látva ott érezhetjük magunkat.
Szörnyülködne? Kíváncsiskodna? Mutatunk öt látványosságot, amelyre nem is biztos, hogy rálépne…
Glacier Skywalk (Jasper Nemzeti Park, Kanada)
Mielőtt képzeletben a Távol-Keletre és az elképesztő üveghidakhoz röppennénk, kezdjük egy „égi sétával” a kanadai Sziklás-hegységben. 2014 áprilisában a Jasper Nemzet Parkban adták át a sziklától nagyjából harminc méterre futó különleges, U-alakú sétálót. A rá merészkedő bámészkodók megtapasztalhatják, milyen 300 méter magasan, a Sunwapta-völgy felett álldogálni.
Tianmen-hegység (Hunan, Kína)
Kína a látványos, demonstratív üveghidak hazája, kétszer ilyen hosszú listát is meg lehetne tölteni a kontinensnyi ország hasonló látnivalóival. A Tianmen-hegység lélegzetelállító üvegösvényei például nagyjából 76 kilométerre találhatók a szintén elképesztő Csangcsiacsie hídtól. Beszédes nevű a hegy, a Tianmen ugyanis égi ösvényt jelent. Tényleg csak a legvagányabb turisták merészkednek fel, mert alattuk nincs más, csak a mély. Már 2011 óta sétálhatnak a hegy oldalán, a legújabb útvonalat 2016-ban nyitották meg, így három vonalon lehet kísérteni a sorsot. A leghíresebb a kizárólag üvegből készült Coiling Dragon Cliff Skywalk („égi séta a tekergő sárkány szikláján”), amely száz méter hosszú, 1.6 méter széles és 1430 méter magasságban húzódik.
Csangcsiacsie üveghíd (Hunan, Kína)
A leghíresebb üveghíd a 430 méter hosszú Csangcsiacsie: 300 méter magasan feszül, a félelmetes látvány és a lábak alatt elterülő semmi ellenére a koronavírus-járvány kitörése előtt rengetegen látogatták. A biztonságát sokféleképpen tesztelték: az átadás előtt önkéntesek tucatjai estek neki kalapáccsal, illetve egy utasokkal teli kéttonnás terepjáró is áthajtott rajta. Bár maradt nyoma a próbának, a híd átment a teszten, bírja a terhelést, az időjárás-változást, a széllökéseket és a földrengést is. Csak a látogatók is győzzék a tériszonyos kihívást.
Hungjaku üveghíd (Hopej, Kína)
Pompás látványosság Észak-Kínában a Hungjaku híd, amely 488 m hosszan feszül két meredek szikla között. Elképesztő kilátást kínál a természeti szépségekre és az ősi városokra. A tervezéskor szándékosan úgy alkották meg, hogy a közepe felé lejtve kicsit kilengjen – mintha nem emelkedne meg már attól az ember adrenalinszintje, hogy csak végigsétál rajta… Akár kétezer embert is elbírna, ám legfeljebb 500-at engednek fel rá.
Haohan Csiao híd (Hunan, Kína)
A Haohan Csiao híd (jelentése: bátrak hídja) 180 méterrel a föld felett ível. Egy régi fahidat újítottak fel így, a hossza hozzávetőleg háromszáz méter, a csupán 24 milliméter vastag üveglapokon egyszerre 800 ember is közlekedhet. Persze a legtöbben inkább csak egymásba kapaszkodva araszolnak előre, rengeteg reszkető emberről készült felvétel kering a világhálón.