Bizonyára önök is tapasztalták már, amikor egy új sportágat próbáltak ki, hogy gyakran túlságosan lelkessé váltak, és ha tehették volna, egész nap túráznak, futnak, kondiznak vagy kerékpároznak. Nincs ez másképp a fallabdázással sem, be tudja szippantani az embert, ám itt is igaz az alapvető szabály: mielőtt elkezdjük, mindenképpen érdemes megismerkedni az alapokkal, elmenni néhány edzésre vagy legalább kikérni egy tapasztaltabb szakember tanácsait.
„Mindenki menjen, amennyiszer jól esik, a fallabda a világ egyik legegészségesebb sportága” – mondta Balogh Áron, a Sport Elit vezetőedzője.
„Természetesen azért meg lehet sérülni, elsősorban talán a rossz technika okozhat problémát, ezért ha teljesen kezdők vagyunk, érdemes venni néhány órát, hogy elsajátítsuk az alapokat. Alkatfüggő, hogy kinek mi lehet a gyenge pontja, nekem a magasságom miatt a hátammal voltak problémáim, a térdemmel viszont soha. Néha a túlsúly is okozhat problémát, de tapasztalatom szerint ez sem jellemző. Ha megvannak az alapok, akkor szerintem nem kell különösebben tartanunk a sérülésektől.”
Kurbucz Tamás edző szerint a kezdőknél általában az okoz problémát, hogy más sportágakból megszokott technikát, mozgáskoordinációt alkalmaznak, illetve szintén gyakori hiba, hogy nem figyelnek eléggé a másikra.
„Nagyon rossz, ha kezdőként felmegyünk a pályára, és elkezdünk úgy ütögetni és játszani, mintha teniszeznénk. Itt teljesen más a pálya, másképp kell megütni a labdát. Mindenképpen érdemes bizonyos instrukciók alapján elkezdeni, és nem árt, ha tisztában vagyunk az alapvető szabályokkal” – mondta Kurbucz Tamás.
„A legfontosabb, hogy figyeljünk egymásra, és ne üssük ki egymás fogát, veséjét vagy szemét. Láttam már sajnos nagyon csúnya sérüléseket. ”
Mint mondja, a gyors indulások és megállások miatt az ízületek fokozott igénybevételnek és veszélynek vannak kitéve, ezért elengedhetetlen az alapos bemelegítés, és a végén a nyújtást és a lazítást se spóroljuk meg.
„Főleg a könyök, a boka és a térd van veszélyben, ráadásul ahogy említettem, nemcsak magunknak, a partnerünknek is sérülést okozhatunk. Viszont az is igaz, hogy a tenisszel ellentétben kezdőként is mindenki azonnal élvezi a játékot. Ott ha nem megy a szerválás vagy állandóan kiütjük a labdát, az el tudja venni az ember kedvét. A fallabdánál viszont nincs rossz ütés, mindenből lehet jó megoldás.”