Tíz burpee – mondja lelkesen funkcionális trénerünk. A gyomrunk hirtelen összerándul, de már végezzük is a szabályos-szabálytalan négyütemű fekvőtámaszokat, amelyek csudahasznosak abban, hogy fitté, energikussá, nem mellékesen vékonyabbá váljunk.
A négyütemű fekvőtámaszt Royal Huddleston Burpee-nek köszönhetjük. A New York-i fiziológus az 1930-as évek végén találta ki azt a mozgásfajtát, amely képes volt gyors és pontos fittségiszint-mérésre, s amely az évek során érte el jelenlegi formáját.
Négy alaplépése a következő:
1. Állásból guggolásba érkezés
2. Guggolásból fekvőtámaszba ugrás
3. Vissza guggolásba
4. Felállás
Ezzel a gyakorlatsorral olyan jó eredményeket lehetett elérni, hogy az Egyesült Államok hadserege is bevette kiképzési programjába, az alapján osztályozták a katonákat, hogy egy perc leforgása alatt hány négyütemű fekvőtámaszt tudtak elvégezni.
A burpee-nek már sok-sok formája létezik, karhajlítós, felugrós, dobogóra érkezős, húzódzkodós – ám a variációk sora végtelen, mert a mai ember nem egyszerűen fitt szeretne lenni, sokszor a ló túloldalára érkezvén imádja a lehetetlenségig fokozni a gyakorlatok nehézségét.
Hogy miben rejlik a keménysége?
Példának okáért abban, hogy egyszerre kardio- és erősítő gyakorlat. Intenzitása megemeli a pulzusszámot, felgyorsítja a zsírégetést, ugyanakkor jól megdolgoztatja a kart, a mellkast, a hasizmot, a combokat.
Akinek nincs szív- és érrendszeri betegsége, s nem túl nagy súllyal most vág bele a fogyókúrába vagy az életmódváltásba, mindenképpen iktasson be az edzésébe egy kis burpee-t, és minél jobban bírja a terhelést, annál magasabb számú sorozatokat végezzen el. Érdemes, meghálálja a szervezet.
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2019 márciusában.)
Világrekordok egy nap és egy óra alatt
Cameron Dorn 2014-ben 12 óra leforgása alatt 5657, míg 24 óra alatt 10 105 négyütemű fekvőtámaszt csinált.
Charlie Gard 2018-ban 1 óra alatt rekordnak számító 851 burpee-t végzett.