Most, hogy közeleg a nyár és a kánikula, egyre jobban vágyunk a víz közelébe. Ha azonban nem akarjuk lazsálással tölteni a forró napokat, többféle vízben végezhető edzést is kipróbálhatunk. Előnyei, hogy nem csupán fejlesztenek, erősítenek és fogyasztanak, mint „szárazföldi” változatuk, hanem kímélik az ízületet és regeneráló hatásúak. Fitneszóra, futás és tánc vízben – az alábbi hármat mutatjuk be.
Aquafitnesz
A legismertebb vízi edzésforma, amely nem csupán az idősebb korosztálynak ajánlott. A teljes testet átmozgató edzés a fitnesz alapmozdulataira épül. A víz sűrűsége 800-szorosa a levegőének, emiatt nagyobb ellenállást kell kifejtenünk akár egy lábemelésnél, akár egy karmozdulatnál, amivel hosszútávon jó formát, szép izmokat lehet elérni. Az óra – és ez minden vízben végzett edzésnél alap – bemelegítéssel (pl. vízben séta, átmozgatások) kezdődik, a fő rész után pedig nyújtás vagy levezető úszkálás zárja a programot. Bizonyos gyakorlatoknál eszközök – polifoam súlyzók, úszódeszka, rudak (ún. „vízi nudli”) – is előkerülnek, illetve a medence szélébe kapaszkodva is számos támaszos gyakorlatot lehet elvégezni. Amennyiben mély vízben kerül sor az edzésre, derekunkra speciális polifoam öv kerül, amely segít fennmaradni a vízen a gyakorlatok végzése közben is. Amellett, hogy ízületkímélő, tehát gyógytorna hatású, fejleszti az állóképességet, a koordinációs készséget és még az egyensúlyérzéket is.
Azoknak ajánljuk, akik kíméletesen szeretnének edzeni, vagy nehezebben mozognak. Tartásjavításra, fogyásra, regenerációra is javasolt, de ha nyáron csupán egy kellemes közegű erősítő edzésre vágyik az ember, arra is tökéletes.
Aquajogging
Kevésbé ismert és elterjedt, mint a vízi fitnesz, mégis szinte minden futónak érdemes kipróbálnia ezt a fajta kardioedzést. Vízben futni kissé más technikát és mozdulatokat igényel, inkább a magas térdemeléses futáshoz hasonlít, váltott karmozdulatokkal. Itt is érezni a víz ellenállását, amikor erőből taposunk és haladunk előre. Speciális öv, úgynevezett aquajogger kerül a derekunkra, ez biztosítja a mély vízben a fennmaradást a futómozdulatok végzése közben. A vízben futás remekül erősíti a combot, csípőt, vádlit, a kar és vállöv izmait is. Még ha nehezebbnek is tűnnek a mozdulatok, mégis ízületkímélő, sérülések utáni visszatéréshez vagy akár nyári keresztedzésként is kiváló. Nem csupán erősít, hanem nagy mértékben fejleszti az állóképességet, és utána szárazföldön még gyorsabbnak is érezhetjük magunkat.
Futóknak mindenképpen ajánlott, de kortól és nemtől függetlenül bárki kipróbálhatja, aki kíméletesen szeretne edzeni, ám mégis erősödne. Érdemes körülnézni uszodákban, wellnessrészleggel rendelkező fitnesztermekben, hol tartanak speciális aquajoggingedzéseket.
Aquazumba
A vízben edzés magát a táncot is jelentheti, amely a mozgáskoordinációt és a ritmusérzéket is fejleszti, sőt, jellegéből adódóan igazi buli is lehet a már felsorolt jótékony hatások mellett. Az Aqua Zumba alapját a vidám, latin ritmusú zenék adják. Hasonló koreográfiára épül, mint a normál zumbaóra, ám a lépések egyszerűbbek, a mozgás ritmusa lassabb. Fontos itt is, hogy ne bokáig érő vízben tocsogjunk – strandokon gyakran előfordul ilyen, ami ugyan jó móka, de mégsem az igazi. Olyan vízben zumbázzunk, ami körülbelül a vállunkig ér, lévén a karmozdulatoknak is szerepük van az edzésben. Remek karizom-erősítő tud lenni, ahogyan a koreográfiák során „toljuk” magunk előtt a vizet. Az alaplépéseket forgások, apró ugrások tarkítják, néha még a vízre is felfekszünk, és nagy fröcskölésekre lehet számítani. Az aquazumbáról is elmondhatjuk, hogy regeneráló hatású, és szinte észrevétlenül erősít, fejleszt, fogyaszt, továbbá még jó kedvre is derít a vidám dallamoknak köszönhetően.
Olyanokonak ajánljuk, akik a nagy melegben vidám, zenés edzésre vágynak, fiataloktól idősekig bármely korosztálynak. Tánc- és zumba-alapismeret nem követelmény, lévén a koreográfiák nagyon egyszerűek, könnyen követhetőek.
Fotók: shutterstock
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!