Az egészséges életmódról, a mozgás fontosságáról több ezer cikket, valóságos információhalmazt találni, ám alig emelik ki a fascia – azaz a kötőszövetek – fontosságát. Pedig ezek a szövetek nagy mértékben határozzák meg mozgásunk minőségét, és nagyon is érdemes az állapotukkal foglalkozni.
Súlyos sérülést okozhat a fascia rugalmatlansága
De mi is az a fascia? Nos, a név mögött az a fehér hártya bújik meg, amely minden izmunkat (húsunkat) beborítja. Ezek a kötőszövetek rendkívül fontosak a hétköznapi életben és sportoláskor is. Edzések előtt feltétlenül szükséges lenne a bemelegítés keretében foglalkozni velük, hiszen számtalan hasznos élettani hatása is van. Kötőszöveteink anatómiájával és funkciójával kapcsolatban tizenkét vonalat határozunk meg, amelyek mentén izmaink láncokba csoportosíthatóak, és amelyek mentén a mozdulataink létrejönnek.
„Ezeknek az izomláncoknak közös tulajdonságuk, hogy egy nagy kötőszöveti rendszer hálózza keresztül őket – mondta Horváth Menyhért, a Life1 Fitness edzője. – Az izmokon, húson lévő fehér szövetet úgy kell elképzelni, akár egy térhálót, ami nem csak beborítja, de át is szövi az izomszöveteket. Sokáig egyáltalán nem foglalkoztunk a jelentőségével, ám az utóbbi években a sporttudományi szakemberek figyelmének középpontjába kerültek ezek a kötőszövetek, miután kiderült, állapotuk nagyban befolyásolja a testtartásunkat, az izommunkát, és a sérülések kialakulásában is jelentős szerepük van.”
De vajon hogyan fokozhatjuk a szöveti rugalmasságot
A kötőszövetek minél alaposabb ismerete azért is fontos, mert mozdulataink sohasem izoláltan, egy izmot megmozdítva mennek végbe. A kötőszövetek alapvetően rugalmasak, ugyanakkor alakítható, plasztikus tulajdonsággal is rendelkeznek, ennek a rugalmasságnak köszönhetően energia tárolására is alkalmasak.
„Gondoljunk például egy gerelyhajítóra, aki a dobás pillanata előtt megfeszül, akár egy íj, majd kicsap a karja – folytatta Horváth Menyhért –. Ilyenkor jelentős energiát tárol, majd szabadít fel a kötőszöveti rendszer.”
De hogyan javítsunk kötőszöveteink állapotán?
A Life1 Fitness edzője elmondta, amikor mobilitásgondokat próbálnak megoldani, a legtöbb esetben a mozgásszegény életmódunk miatt kialakult merev, rugalmatlan kötőszöveteink a legfőbb akadályok. Ezen az edzések előtt, illetve után a szivacshenger használatával tudunk segíteni, hiszen a hengerrel a szövetekre gyakorlunk nyomást, majd a nyomást elvéve az oda beáramló testfolyadékok átmossák a kötőszöveteinket, javítva ezáltal adott területen a keringést és fokozva a szöveti rugalmasságot.
„A szivacshengerezés nem túl kellemes élmény, de rendkívül pozitív hatása van mozgásunk minőségére – így Horváth Menyhért. – A legtöbben hengerezés közben találnak fájdalmas csomókat, ezek az úgynevezett triggerpontok, amelyeknél annyira össze vannak állva a szövetek, hogy az izomösszehúzódás mértéke jelentősen csökkent. Azt sem árt tudni, hogy a túlzott finomított szénhidrátok fogyasztásának hatására kötőszöveteink veszítenek a rugalmasságukból, ragacsosak és letapadtak lesznek.”