Delta.
Bizonyára sokaknak elsőre az évtizedekkel ezelőtti, televízióban futó ismeretterjesztő műsor jut eszébe. Ám ha edzésről van szó, egészen mást jelent: nézzük, mit érdemes tudni a deltaizomról, és hogyan lehet megformázni.
A vállövben több izomcsoport is találkozik, közülük az egyik legismertebb és legjobban látható a deltaizom. Rostjai három külön területről erednek, és ezen részek más-más funkciót látnak el – így anatómiailag és funkcionálisan is fel szokták osztani a deltát elülső (anterior), mediális (oldalsó vagy középső), illetve hátulsó (posterior) részekre. Az általunk kipécézett oldalsó rész a vállcsúcsról ered, és a vállízületet beborítva a felkarcsonton tapad. Na de ennyit a tudományos részről, sokkal fontosabb, hogy miképpen lehet úgy átmozgatni, hogy fejlődjenek is.
ALAPGYAKORLATOK
Mellről nyomás állva, rúddal
Kezdjük a leglényegesebbel. Alapvető, hogy legyen valamilyen nyomó gyakorlat a váll edzésében. Bár ez a gyakorlat az oldalsó deltán túl más izomcsoportokat is terhel, mégis fantasztikusan hozza az erőt és a tömeget a felsőtestre. Kezdetben akár üres rúddal, de ess neki, ne kíméld magad! Hidd el, a rendszeres és szabályos nyomásokkal hamarabb eléred a vágyott robusztus és szépen formált felsőtestet, mint gondolnád.
Vállból nyomás
A vállizmok kedvelt tömegnövelő alapgyakorlata a rúddal végzett nyomások. Ülve népszerűbb, de állva is sokan kedvelik: a stabilizációs izmokat erősíti, és az egész test gyönyörű harmóniában dolgozik. Ráadásul az edzőtermi padok amúgy is mindig túlzsúfoltak, így adjuk át a helyet az idősebbeknek. Hihetetlen jó gyakorlat, ezt mindenképpen érdemes erőltetni, hiszen enélkül sosem lesz deltaizmunk – legfeljebb a helye…
Egykezes válltól nyomás rúddal
Ha valamilyen vállprobléma miatt nem tudsz jól vállból nyomni, akkor ez a gyakorlat nagyon szuper alternatíva a hagyományos rudas, esetleg kézi súlyzós vállból nyomás helyett. Ennél a variációnál a nyomás szöge miatt kisebb stressz kerül a rotátorköpeny izmaira, így tulajdonképpen sokkal fájdalommentesebb mozdulatsort kapunk. A rúd egyik végére rakd fel a kellő tárcsamennyiséget, majd két kézzel, szabályosan guggolj le és emeld fel. Forgasd át a kívánt oldali válladra, majd innen nyomd a rudat előre és felfelé, nagyjából 45 fokos szögben. Leírva sokkal bonyolultabb, mint végrehajtani, úgyhogy egy percig sem érdemes ezen aggódni.
Fontos, hogy a gyakorlatok elvégzése után ne felejtsünk el nyújtani. Ennél az izomcsoportnál különösen fontos. De lássuk, mit és hogyan. Egyik karunkat nyújtva a mellkas előtt keresztbe tesszük, kifelé fordított tenyérrel, majd a másik kezünkkel pedig nagyjából könyökmagasságban szorosan a testünkhöz húzzuk. Izgalmas érzés lesz.