Az UTE női röplabdacsapatánál gyógytornászként dolgozó Varga Tamás a karantén idején is akart adni feladatot a rábízott játékosoknak, ám ő nem elégedett meg azzal, hogy videóban bemutassa az elvégzendő gyakorlatot és ezzel csak utánzásra késztesse játékosait, olyat szeretett volna kitalálni, amelynél a videó az ingereket adja, tehát nem csak utánozni kell a mozgást, hanem gondolkodni is. Ebből az ötletből születtek meg grafikus ikertestvérének, Varga Balázsnak is köszönhetően a Sportmanji-videók, amelyeket a YouTube-csatornájukon lehet nézni és játszani.
A Sportmanji-videókat úgy tervezték, hogy gyerekek, amatőr vagy profi sportolók is sikerrel használhassák,
a játékban benne levő vidámság, kreativitás, versengés mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy örömmel mozogjunk. A videókban különféle grafikai elemek mutatják meg, hogy mit kell csinálni: ugrani, guggolni, ütni vagy rúgni. Minden videó az aktuális játék ismertetésével indul, majd Tamás bemutatja a pályát. Ám ez csak a bemelegítés, a valódi játék ezután jön, hiszen minden pálya más, új és újabb virtuális akadályokat kell leküzdeni.
Ezek a játékok – bár lehet, hogy elsőre nem tűnnek nehéznek – komolyan megdolgoztatják az egész testet, és ami a legizgalmasabb benne, hogy az agyat is tornáztatják. A pontos végrehajtás komoly koncentrációs készséget igényel. Lehet nehezíteni is például pluszsúlyzóval, vagy a videó gyorsításával (persze lassítani is lehet rajta, ha túl gyorsnak találjuk).
Varga Tamás elmondta, a Sportmanjit elsősorban azért találták ki, hogy a karanténba szorult embereknek olyan videós játékot adjanak, amellyel öröm a mozgás.
De ennél jóval több lett: gyerekeknek fejlesztő játék, nagyobbaknál a tesióra kiegészítése, míg a profi sportolóknál nem csak a rehabilitációt segíti, de az edzések részeként is hasznosítható, hiszen a játékok során végzett agymunkának köszönhetően jobban összpontosul a figyelem, így minőségibb lesz az edzésmunka is. A Sportmanji-játékokkal jól mérhető a sportolók koncentrációs szintje, így jó eszköz az edzők kezében arra, hogy ennek ismeretében tervezzék meg az edzéseket. A rehabilitációt végző szakemberek pedig egyszerre több játékost is tudnak figyelni, jobban látják ők is, hogy végzik a gyakorlatokat.
„Elsősorban az otthon ülő családoknak találtuk ki a játékokat, hiszen a gyerekek együtt játszhatják a szüleikkel, mégis inkább az élsportolók kaptak rá a Sportmanjira” – mondja Varga Tamás. Éppen ezért a meglévő ingyenes videós tartalmak mellé már készülnek egy prémium csomaggal is, amely a profi sportolókat célozza meg: speciális mozgásformákra készítenek új, játékos videókat. Hogyha erre további pozitív visszajelzéseket kapnak, akkor sportágspecifikus videók is készülhetnek, jelentősen könnyítve a sportolók felkészülését. A Varga testvérek folyamatosan
fejlesztik a Sportmanjit, újabb és újabb ötleteik vannak a játékkal kapcsolatban.
„Különféle társasjátékokat tervezünk, amivel egyszerre többen is játszhatunk, és a technológia fejlődésével mi is szeretnénk a többdimenziós játékokig eljutni.”
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM.