Mint ismert, 2020. november 10-én, kedden hatályba lépett a kormány 484/2020. (XI. 10.) rendelete, amely fontos előírásokat tartalmaz a hivatásos és amatőr versenysporttal, illetve az egészségmegőrzés céljából végzett szabadidősporttal kapcsolatban.
Olvasóink közül már nagyon sokan találkoztak Futóarcok című könyvünkkel. Karácsonyi ajándéknak is jó választás lehet a több mint harminc remek magyar szabadidős futót bemutató kemény fedeles kötet, amelyet most a bolti árhoz képest 30 százalékos kedvezménnyel lehet megrendelni, ráadásul minden könyvhöz egy világító futóövet is ajándékba adunk.
Berkes László, a Magyar Testépítő- és Fitneszszakszövetség testépítőszakág-vezetője a kormányrendeletet értelmezve elmondta, hogy bár a rendelkezés tiltja a szabadidős létesítmények, így az edző- és fitnesztermek használatát is, az igazolt, hivatalos versenyengedéllyel rendelkező, versenyszerűen sportoló testépítők – felkészülés és megméretés céljából – továbbra is látogathatják a létesítményeket. Az is fontos kritérium, hogy a testépítők olyan klub vagy egyesület sportolói legyenek, amely tagja a Magyar Testépítő- és Fitneszszakszövetségnek. A szükséges versenyengedélyeket a szövetség állítja ki.
Felvetődik a kérdés, vajon ki minősül versenyszerűen sportolónak? Erre a választ a vonatkozó sporttörvényben találjuk meg, amely kimondja, hogy versenyszerűen sportoló az a természetes személy, aki a sportszövetség által kiírt szervezett vagy engedélyezett versenyeken vagy versenyrendszerben vesz részt igazolt sportolóként. A versenyző lehet amatőr vagy hivatásos.
„Több edzőterem-tulajdonossal is beszéltünk, a legtöbbjük azonban vonakodik attól, hogy kinyisson – magyarázza Berkes László. – Egyelőre egy terem van, amely hajlik arra, hogy megnyissa a kapuit, az Aréna Plazában található Peak Gym. Érdemes böngészni a honlapjukat, ahol hamarosan több információt találunk erről. Úgy értesültünk, gyakorlás céljából szívesen fogadná az érvényes versenyengedéllyel rendelkező testépítőket. A baj az, hogy a szabadidő- vagy hobbisportolók az edzőtermeken kívül rekednek, nekik más megoldás után kell nézniük.”
Jó hír ugyanakkor, hogy közterületen, nyilvános helyen, illetve a szabadtéri sportpályákon nyugodtan folytathatunk egyéni szabadidős sporttevékenységet: futhatunk, gyalogolhatunk vagy kerékpározhatunk. Szerencsére a parkokban és zöldterületeken testmozgás közben nem kell maszkot viselnünk.
„Egyelőre nem tudni, meddig lesznek zárva az edzőtermek a szabadidő-sportolók előtt, még az is előfordulhat, hogy egész télen. Minden a járványügyi helyzettől függ. Pedig az immunrendszerük erősítése érdekében rendkívül fontos lenne, hogy megfelelő testedzési lehetőséghez jussanak. Mindannyian tudjuk, hogy az erős szervezet hatékonyabban védekezik a vírusok ellen. Ne essünk ugyanakkor kétségbe! Húsz-harminc évvel ezelőtt még fűtetlen pincékben emelgettük a súlyokat, s ha ettől most nem is kell tartanunk, bátran menjünk – az előírásokat betartva – a szabad ég alá erősíteni! Nyilván nem olyan, mintha edzőteremben gyakorolnánk, de a semminél mindenféleképpen jobb” – állítja a szakember.
Berkes László úgy véli, aki szinten akarja tartani magát, annak a szabadtéri tréning is megfelel, a fejlődéshez azonban kétségkívül edzőtermi környezetre lenne szükségük. A kültéri erősítés mellett más lehetőségeket is megragadhatunk.
„Bátran vegyünk otthon online órákat! Számos edzőterem igyekszik megtartani vendégeit, így ezek a virtuális térben folytatják tevékenységüket. Egy megfelelő szaktudású személyi edző nagyon sokat segíthet, ráadásul online jelenléte sokakat ösztönöz a folytatásra. Ezenkívül nyugodt szívvel nyúljunk a jól bevált, hagyományos eszközökhöz, mint amilyen az ugrókötél vagy a súlyzó, de végezhetünk fekvőtámaszokat és felüléseket is! Ne féljünk visszalépni a kezdetekhez” – biztatott a szakember.
Más forrásokból megtudtuk, hogy a frissen indult igym.hu online edzőtermében a most regisztrálók egész novemberben ingyenesen edzhetnek este 8 és reggel 5 között. Lehetőségünk tehát bőven akad, csak meg kell ragadnunk őket!
A cikkben hivatkozott kormányrendelet részleteit a Magyar Közlönyben olvashatjuk el.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!