Tárogatás: mint a buszon szatyorral

Tárogassunk vagy ne? Az egyik legnépszerűbb mellizom-erősítő gyakorlatot sokan kedvelik, mert bármennyire természetellenesnek tűnik, helyesen kivitelezve nem sérülésveszélyesebb, mint bármelyik más gyakorlat.

A tárogatás az egyik legnépszerűbb mellizomgyakorlatok közé tartozik, a segítségével kidolgozottabb, látványosabb mellizomra tehetünk szert. Ám maga a mozdulatsor kissé természetellenesnek tűnik, így adva van a kérdés: vajon mennyire sérülésveszélyes, egyáltalán mennyire ajánlott az amatőrök és profik körében egyaránt népszerűnek számító gyakorlat?

„Függ attól, mi a cél – mondta a Csupasportnak Zelenyiánszki Péter személyi edző. – Testépítőként mindenképp ajánlott, mert ezáltal is kidolgozottabb lehet a mellizom. Az amatőr vagy hobbisportolóknál ez talán kevésbé lényeges, de ők is nyugodtan beiktathatják az edzésükbe a tárogatást. Egyáltalán nem sérülésveszélyesebb, mint bármely más gyakorlat, egyébként sincs rossz gyakorlat, csak rosszul kivitelezett gyakorlat.

Fontos, hogy olyan súlyokat válasszunk, amit még százszázalékosan tudunk kontrollálni, enyhén hajlított könyökkel végezzük a gyakorlatot egészen addig, amíg a mellizom teljesen meg nem nyúlik, és persze figyeljünk a megfelelő légzésre is.”

De vajon természetes és hétköznapi-e az a mozdulat, ahol próbáljuk minél inkább megnyújtani a mellizmokat? És ha nem is sérülésveszélyes, milyen veszélye lehet annak, ha valaki rosszul végzi a gyakorlatot?

„Kicsit tényleg életszerűtlen, a mindennapokban nem sűrűn végzünk ehhez hasonló mozdulatot. De jobban belegondolva, ha egy buszon, hirtelen fékezésnél, csomaggal a kezünkben kapaszkodunk, akkor is hasonló történik. Ami a sérüléseket illeti, szélsőséges esetben a váll kifordulhat, történhet izomszakadás, de ez általában hosszabb folyamat, ehhez hosszú időn át kell nagyon rosszul végezni a gyakorlatot. Ez általában már az utolsó csepp a pohárban.”

A tárogatás, sok más gyakorlathoz hasonlóan végezhető gépen és szabad súllyal is, utóbbi esetében lehet döntött vagy ferde padon is végezni. Vajon melyik a célszerűbb?

„Én inkább szabadsúlypárti vagyok, akkor több izom dolgozik, és az egész természetesebb. Viszont a kezdőknek, ha nincs segítségük, akkor ajánlottabb gépen végezni a gyakorlatot.

Az, hogy döntött vagy ferde padon tárogatunk-e, már tényleg attól függ, hogy az adott edzés során mi a célunk. Ha a fekvenyomást döntött padon végezzük, a tárogatást utána érdemesebb ferde padon.”

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Az okoskarkötőnek is megvannak a maga veszélyei
Együtt, egymásért: Esztergomban összeolvadt a verseny- és a szabadidősport
Mosolyogtak rajta, de hét év helyett hét nap alatt teljesítette a LeFaGySz-ot
Két Balaton-kör és egy világbajnokság vár idén Erős Tiborra
Ahol színpadra lép, mindenhol az aranyérem a célja

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Egyetlen szánnal egész Grönlandon keresztül: a zöld sziget magyar úttörői
Értékesebb egyik a másiknál? Hegymászás mesterséges oxigénnel és anélkül
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.