„Rendkívül kockázatosnak tartom ezt a kihívást – mondta Plesz Botond, a Balatonman Training Team szakmai vezetője annak kapcsán, hogy kollégánk, Vincze András március 21-től egy hónapon át mindennap egy-egy kilométerrel többet fut. – Nagyon nehéz, én nem vállalkoznék rá. Nem egyszerű a célegyenesben, sok-sok kilométerrel a lábakban, az utolsó hét első két napján összesen ötvenegy kilométert futni. Kevesek tudják ezt teljesíteni, nagy tapasztalat szükséges hozzá, szerintem sérülésveszélyes. Négy hétre lebontva heti százhuszonnégy kilométert kell futni, ami a számok alapján nagy múltú ultrafutóknak is nehéz feladat.
Kezdő sportolók számára ez a tipikus mézesmadzag esete.
Az első héten még úgy tűnik, hogy könnyedén megy, ám a folytatás kőkemény lesz. Valaki egy héten három alkalommal megy futni, összesen teljesít – mondjuk – tizenöt kilométert, s a kihívás első hete után már majdnem a dupláját kell megtenni. Meg kell nézni, hogy a heti átlagos futott órák száma mennyi, majd a heti kilométereket át kell váltani percbe, s akkor lehet nekiállni, ha a kihívás utolsó hete nem lesz kétszerese az addig futott legtöbb hétnek. Fontos, hogy könnyű legyen az iram, abszolút ne legyen benne tempónövekedés. Hiába érzi úgy a futó, hogy menne gyorsabban is, nem szabad gyorsulnia.”
A szakember saját tanítványainak is szokott előírni kihívásokat, ám nem ilyen jellegűeket. Plesz Botond sportolóinak harmincegy napon keresztül mindennap húsz és negyven perc közötti időt kell eltölteniük futással. Ez a kihívás nagyon népszerű a futói körében, főképpen alapozási szakaszban építi be az edzéstervbe.
„Nehéz vállalni napi munka mellett, stresszel a nyakunkban – folytatta mondandóját a 496 kilométeres kihívásról a sportember. – Kérdés, milyen szinten van, aki ezt le akarja futni. Aki heti ötven kilométert teljesít, annak akkor jön el a holtpontja, ha elhagyja ezt a számot. Az sem mindegy, hogy mikor jön össze a napi futás. Nem jó, ha – mondjuk – este fut a sportoló tizenöt kilométert, ám másnap csak reggel tudja teljesíteni a tizenhatot. Össze tudnak úgy csúszni a távok, hogy kevés pihenő van közte. A holtpont a pihenéshiánnyal is előjöhet.”
Sok minden mellett nagy figyelmet kell szentelni az alapdolgokra, mint a regeneráció, a nyújtás, a pihenés vagy a megfelelő táplálkozás.
„Akkor kell elvégezni a napi futást, amikor a sportoló tudja, hogy van elég ideje nyújtásra, a normális étkezésre és a hidratációra. Lehet délután is futni, csak figyelni kell az egész napos hidratációra. A reggeli teljesítésnek az a veszélye, hogy hajnalban időben fel kell kelni, hogy megfelelő mennyiségű víz kerüljön a szervezetbe. Figyelni kell a megfelelő kalóriabevitelre is, hiszen itt négy-öt órás futások is lesznek majd.”
Március 21-től jön A 496-os kísérlet!
Kollégánk, Vincze András mindennap ezer méterrel többet fut; egy kilométerrel kezdi és harminceggyel fejezi be az egy hónapos kihívást. Vajon bírni fogja? Részletek ide kattintva.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!