A 77 éves versenyigazgató is lefutotta a Badwatert, amelyen női csúcs született

Isikava Dzsosihiko másodszor győzött, Bob Becker versenyigazgató közel a nyolcvanhoz is fitt, Ashley Paulson pedig csúcsot döntött.

A férfiak versenycsúcsát tartó japán Isikava Dzsosihiko ismét ellenállhatatlanul futott a Badwater 135 elnevezésű sivatagi viadalon, és másodszor is nyert.

Mielőtt azonban elmerülünk a héten rendezett 45. verseny részleteiben, idézzük fel, milyen is a kaliforniai Death Valley-ben zajló esemény. A tengerszint alatt 85 méterrel található Badwaterből indul a 135 mérföldes, azaz hozzávetőleg 217.2 kilométeres út, amely során a futók meghódítják a Mount Whitney-t is – a legmagasabb pont 2548 méter.

Az indulók átlagosan negyven óra alatt teljesítik a távot, amelyen a brutális szintemelkedésen túl nem ritkán 40 fokos hőséggel is meg kell küzdeniük. A meghívásos versenyen az idén 94 sportoló állt rajthoz, és 77-en értek célba a 48 órás szintidőn belül.

Az idei versenyen a 34 esztendős japánnak elérhetetlennek bizonyult a még 2019-ben felállított 21:33:01 rekordja, de a 23:08:20-as időeredmény így is győzelmet ért. Mint a Canadian Runninig Magazine felidézi, a három évvel ezelőtti esemény azért is maradt emlékezetes – másoknak is –, mert Isikava a beérkezést követően megkérte párja kezét, azóta pedig össze is házasodtak.

A férfiak között a spanyol Iván Penalba (24:02:57) végzett a második helyen, a harmadik helyezett pedig már át is vezet minket a nőkhöz, ugyanis a 40 éves amerikai Ashley Paulson új csúcsot (24:09:34) állított fel, amely összetettben harmadik pozíciót ért.

A profi triatlonos Paulson indulása, majd győzelme sokak nemtetszését váltotta ki, ugyanis 2016-ban doppingszabályszegés miatt hat hónapra eltiltották a versenyzéstől. Egy szúrópróbaszerű vizsgálaton pozitív lett az eredménye ostarine-ra, és bár utólag arra jutottak, hogy szennyezett étrend-kiegészítővel jutott a szervezetébe, az emberek nem felejtenek. Paulson azóta 97 maratonit és egy ultra Ironmant is teljesített, majd következett a Badwater.

Említsük meg a mezőnyből a 77 éves, Fort Lauderdale-i ultrafutó és versenyigazgató Bob Beckert, aki megpróbált a verseny legidősebb célbaérkezője lenni. Tavaly az ötvenedik mérföld után fel kellett adnia, most azonban befejezte a verseny, ami még akkor is elképesztő, ha kicsúszott a 48 órás szintidőből – 48:17:27-tel zárt.

A részletes eredménysort itt találja. A lista alapján ezúttal nem indult magyar, ám nem volt ez mindig így, Kónya Ákos például háromszor a második helyen zárt.