Auuu! – kap sok futó fájdalmas arccal a bokájához, és csak reménykedhet benne, hogy nincs nagyobb baj, mivel a futókat fenyegető legkellemetlenebb sérülések egyike a bokaszalag-szakadás. A láb futáskor, a földre érkezéskor feszített állapotban van, és egy rossz mozdulat miatt a külső vagy a belső talpél felé is elbillenhet. Persze nem kell orvosi diploma, hogy a futó felismerje, baj van, mivel szinte azonnal duzzadni kezd a boka, sőt a bevérzést jelzi a láb elszíneződése.
Olcsón megússza, ha csak rándulás történt, ez esetben a szalagok és az ízületi tok megnyúlik. Bokaficammal van dolgunk, ha a bokát alkotó csontvégek elmozdulnak eredeti helyükről.
A boka belső oldalán található bokaszalag ritkán szakad el, nem számít tipikus sportsérülésnek. Annál inkább, ha a boka külső részén futó, három elkülönített részre osztott szalag szakad el.
Az elülső, a középső és a hátsó bokaszalag is veszélyeztetett, a bokaficamoknál, a húzódásoknál és szalagszakadáskor általában az elülső és középső szalagok veszélyeztetettek.
A legtöbb bokasérülés akkor történik (könnyen bekövetkezhet futáskor is), amikor a lábfej befelé aláfordul. Ilyenkor megnyúlnak az elülső és a középső bokaszalagok, ám ez már túlmutat az egyszerű ficamon: részleges vagy teljes bokaszalag-szakadás következik be.
Kihagyás, pihentetés
húzódás – 1-2 hét
részleges szakadás – 2-3 hét
teljes szakadás – 6-7 hét
Akármi is történt, fontos, hogy a sérült végtagot ne terheljük, minél gyorsabban polcoljuk fel, és jegeljük, hűtsük. Pontosan érezzük, hol a határ, amikor már képtelenek vagyunk járni a sérült lábon. Márpedig, ha úgy tapasztaljuk, hogy a járást lehetetlenné téve fáj a boka, azonnal orvoshoz kell fordulni. Ha a fájdalom nem enyhül, és a duzzanat sem csökken három-négy óra pihentetés után, szinte biztosan szalagszakadást szenvedtünk. A bokaszalag-szakadás hat-nyolc hetes felépülési időt igényel, de súlyos esetben hónapokra is nyúlhat a rehabilitáció – addig kerülni kell minden megszokott terhelést. A gyógytorna persze csökkenti a gyógyulási időt, ráadásul nagyban növeli a teljes gyógyulás esélyét.
És akkor egy kis útmutató ahhoz, hogyan kategorizáljuk a fájdalmat…
Ha még rá tudunk lépni – némi fájdalmat érezve – a bokára, csak kisebb húzódás, amely egy-két hét alatt meggyógyul. Részleges bokaszalag-szakadásnál is terhelhető a láb, de a fájdalom sokkal intenzívebb, szemmel is jól láthatóan megzúzódott a boka – ez általában két-három hét kihagyással jár. Amikor tűrhetetlen a fájdalom, ne is próbáljunk ráállni a sérült lábra, úgysem lehetséges, valószínűleg teljes szakadás történt. Ez esetben másfél hónapig kerülni kell az olyan mozgást – így a futást is –, amelynél a talaj és a láb ütközik.
Ugyanakkor az úszás vagy a biciklizés nemcsak a rehabilitáció része, hanem megfelelő pótléka is a futásnak.
Sokan tapasztalják, hogy a részleges bokaszalag-szakadás után egy-két nappal már szinte nem is érezni fájdalmat, elmúlnak a tünetek, sőt akár már egy hét múlva úgy lehet futni, mintha mi sem történt volna. Ugyanakkor csínján a mozgással, még akkor is, ha bokarögzítőben végezzük, mert a részlegesen elszakadt szalagra könnyű rásérülni, nem olyan stabil, mint egészséges állapotban.
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2019 márciusában.)