Kezdjük egy kis visszatekintéssel: milyen volt a tavalyi éve?
Fárasztó, nagyon sok versenyen voltam – mondta Zsiros Márk a Csupasportnak. – Spartan-versennyel kezdtem az évet, ezt követően az OCR-megméretések kerültek előtérbe. A Magyarországon rendezett Európa-bajnokság volt a fókuszban, aztán a világbajnokság. Az év végén spanyolországi Spartan-viadalon próbáltam ki magam. Ezután pár hetet pihentem, vagyis nem sokat, mert elkezdtem a felkészülést az idei évre.
Említette, hogy sok versenyen vett részt. Melyikeket emelné ki közülük?
Remekül kezdődött az év, rögtön az első OCR országos bajnokságot megnyertem, innentől kezdve a tatai Európa-bajnokságra koncentráltam. Az Eb-n jobb eredményt vártam magamtól, de egy nem várt hiba keresztbe tett. A három és tizenkét kilométeres távon indultam, előbbi futamon az utolsó fogásnál estem le az akadályról, húsz-harminc centiméterre lehettem a csengőtől… Addig a pillanatig a korosztályomban a második helyen álltam, de a hiba miatt büntetőznöm kellett, így a kilencedik helyen végeztem. A tizenkét kilométeren hatodik lettem, ez jó eredménynek számít, de itt is volt egy hibám. Úgy érzem, ebben is maradt bőven. Ezt követően a világbajnokságra készültem, ám nem volt zökkenőmentes a felkészülésem, ugyanis meghúzódott a hajlítóm, ami miatt három hét kimaradt futásban. A vb első napján a három kilométeres távon az volt a célom, hogy karszalaggal érjek be, ez sikerült, egy megmaradt a végére. Ezen a versenyen hibáztam, ugyanis elfutottam az elejét, emiatt a második napra taktikát váltottam, sokkal visszafogottabban kezdtem. A tizenöt kilométeres pálya már sokkal jobban ment, nem is hibáztam. Összességében a sérülésem miatt nem tudtam azt hozni a világbajnokságon, amit szerettem volna. Ezen kívül még egy tenerifei Spartan-versenyt emelnék ki, ahol bombaerős volt a mezőny, de élvezetes megméretés volt. Teljesen más szint, mint nálunk. Elitben a hetedik helyen végeztem, ez jó eredménynek számít, hiszen kiváló sportolók voltak a mezőnyben. Összességében erős évem volt tavaly, a végére valamelyest hanyatlott a forma, de sokat kellett figyelnem a munkámra is. Futóedző vagyok, így a tanítványaimra a lehető legtöbb időt próbálom fordítani.
Mit lehet tudni a futóedzői munkájáról?
Mindenkinek egyéni edzéstervet írok, egy applikáció segítségével az órák képesek levezényelni az edzéseket. Remek közösség a miénk, közös edzéseket is tartunk, amelyeken rengeteg mozgásfejlesztő gyakorlatot végzünk. Ezen kívül sok csapatépítő programot szervezünk, fontos, hogy igazi családként funkcionáljunk. A kezdő futótól kezdve a világbajnoki érmes Spartan-versenyzőig van sportolónk. Persze sok akadályfutó is része a csapatnak, mivel a legtöbben onnan ismernek. Kikkel dolgozunk együtt? Azokkal, akiknek vannak céljaik, elszántak, és folyamatosan fejlődni szeretnének. Kapacitásom szűkös, mert szeretném a legjobb tudásomat nyújtani minden tanítványomnak, de most felszabadult egy-két hely. Jelen vagyunk sík- és terepversenyeken, Spartan-, illetve OCR-megméretéseken is. Nagyon büszke vagyok, remek csapatunk van.
Ami önt illeti, milyen célokat tűzött ki 2024-re?
Mivel a Spartanban megváltoznak a szabályok, ezt helyezem előtérbe. Ezentúl nem lesz külön age group és elitkategória, mindenki együtt versenyez, és az első három befutó lesz az elit, a többieket pedig age group szerint díjazzák. Sőt, nem lesz közép-európai regionális bajnokság, hanem minden országban külön lesz bajnokság, itthon két versenyből tevődik össze, ezt a két versenyt mindenképpen szeretném előtérbe helyezni. Az olaszországi OCR Európa-bajnokságon erősen gondolkozom, de ez sok mindentől függ. Sajnos itthon kevés OCR-verseny van, nehéz a felkészülés, és a kvalifikáció megszerzése is kérdéses – de ha úgy alakul, hogy ott szeretnék lenni az Eb-n, minden tőlem telhetőt megteszek a kijutás és a jó szereplés érdekében.