Csaknem ötven kilométer, négy napon keresztül.
A kilencszeres válogatott Ferenczi István jelenleg a Vasas labdarúgóinak erőnléti felkészítéséért felel, ám nemcsak szakmájában keresi a kihívásokat. Idén életében először vállalt ultratávot, márciusban a 11. Spuri Balaton Szupermaratont teljesítette. Az első nap 48.2 km-t futott, a második napon 52.9-et, utána 43.6 következett, végül 51.3-al zárult a négy napos próbatétel, amelyet végül 20 óra és 15 perc alatt teljesített. Az időeredmények mögött tudatos edzésmunka, és hihetetlenül sok munka rejtőzik, a 40 esztendős sportember felkészüléséből pedig mindenki tanulhat – a versenyt ugyanis jövőre is megrendezik.
„Ha nem rakod bele a kilométereket az edzésekbe, nem tudod végigcsinálni a versenyt, vagy csak gyenge idővel megy – mondta Ferenczi István, aki májusban az Ultrabalatonon is részt vett. – Amikor télen Telkiben edzőtáboroztunk a Vasassal, a játékosok még álmoskás fejjel sétáltak le a reggelihez, mire én már befejeztem a harminc kilométert. Hajnalban keltem, hogy megcsináljam a napi penzumot, és a reggelihez is odaérjek. Így ment napokig, mert napi két edzés mellett máskor nem fért volna bele, és a családomtól sem akartam elvenni a közösen töltött időt.
Amikor nem voltunk edzőtáborban, reggel háromnegyed hatkor már a Margitszigeten róttam a köröket, futottam kilencig, majd mentem a Vasas edzésére.
Egymás után három nap futottam hosszú távot, hogy a szervezetem ehhez a terheléshez is hozzászokjon.”
De vajon hogyan érdemes felépíteni az edzéstervet?
„Az erős hetet még erősebb követte, akkor száztizenöt-százhúsz kilométert futottam. A harmadik héten aztán visszavettem, erre a szervezet is reagál, alkalmazkodik. Fontos a pihenés, tavaly éppen a túledzettség miatt nem tudtam a magamtól elvárt idő alatt teljesíteni a Budapest Spar Maratont. Ezúttal erre is odafigyeltem. A monotónia? Nekem ez sosem okozott gondot. A minimum két órás futások során gondolok a Vasasra, a családomra, olykor nosztalgiázom, elvagyok a gondolataimmal. Egyszer próbáltam zenére futni, de nekem nem jött be.”
Ha naponta csaknem ötven kilométert kell teljesíteni, a regenerációnak is fontos szerep jut. Olykor pedig a közvetlen környezet is segíthet ebben.
„Minden futás után tizenöt-húsz percet álltam a Balatonban. Az egyéni indulóknak biztosítottak masszőrt, de sokáig kellett volna sorban állni. A családom elkísért, ha beállok a többiek mögé, nem láttam volna a gyerekeket. Ezért inkább a hideg vizet és a szaunát használtam a regenerációra.”
A négy nap során természetesen az utánpótlásról is gondoskodni kell.
„A versenyre energiazselét, és magnéziumot is vittem, reggel és este sótablettát vettem be, amit kifejezetten ultrafotóknak fejlesztettek ki, a kiizzadt ásványi anyagokat és sókat pótolja. Emellett az izotóniás ital, és a banán is segített. Az utolsó nap még ittam alkohol mentes sört, de ennyi. A jobb időeredményt viszont ilyen pótlással nem lehet elérni, ahhoz több szilárd táplálékot kell bevinni.”