Gärtner Áron három éve az El Camino zarándokút teljesítése után döntötte el, hogy elkezdi a futást, azóta sok szép eredményt ért el, s immáron Bódis Tamás az edzője.
„Kétezertizenkilenc nyarán kezdtem a futást – mondta a Csupasportnak Áron. – Akkor az első maratonimra készültem. Ez év tavaszán teljesítettem az El Caminót, amelyen hozzászoktam a mindennapi mozgáshoz, s nem szerettem volna abbahagyni. A zarándokúton rájöttem, hogy egészségesen akarok megöregedni, ehhez pedig minél hamarabb el kell kezdeni rendszeresen sportolni.
Ekkor tűztem ki magam elé, hogy le akarom futni a maratonit, amely amúgy is bakancslistás volt nálam.”
Egyedül kezdett készülni, az interneten nézett edzésterveket, amelyeket magára szabott. Az év októberében teljesítette is a maratonit, remek idővel, három óra harminc perccel.
„Nagyon élveztem a futást, probléma nélkül ment. Akkoriban a hosszú edzéseim huszonöt kilométeresek voltak, a maratoni közben pedig zenét hallgattam, vitt magával a hangulat. Nem volt hullámvölgy, küzdenem kellett, ám mondhatom, hogy simán ment.”
Ezután elkezdte érdekelni az ultrafutás, utánaolvasott, hogy mit is jelent ez a világ. Fokozatosan felépítette magát, folytatta az egyéni felkészülést. Kétezerhúsz nyarán aztán az első ultraversenye a Korinthosz 80 volt, amelyre még mindig egyedül készült fel.
„Úgy mentem oda, hogy csak túléljem.
Heti öt edzéssel készültem, akkor nyolcvan-száz kilométert teljesítettem hetente. Felkészültnek éreztem magam, ám ez már küzdelmesebb volt, mint az első maratoni. A férfiak között tizedik lettem, sokkal jobban teljesítettem, mint ahogy vártam. Az ismerősök azt tanácsolták, ha komolyan akarom venni az ultrát, edzővel kellene készülnöm. Nem régóta futottam, ám jó eredményeim voltak, s úgy éreztem, van ebben a világban keresnivalóm.”
Tavaly január óta Bódis Tamás az edzője, azóta folyamatosan érzi a fejlődést. Elmondása alapján edzője nagyon odafigyel minden részletre, mindig konzultálnak, valamint ha verseny közeledik, a lehető legkomolyabban veszik a felkészülést. Bódis Tamással immár három órán belüli az egyéni rekordja maratonin (2:47:55). Ötven kilométeren 3:15:12, százon (terepen) 10:34:48, míg hatórás versenyen 77.36 kilométer az egyéni csúcsa.
„A múlt év nagyon sikeres volt, ez volt az első olyan esztendő, amikor figyelemre méltó eredményeim lettek. Három ultraversenyen voltam, az UTT hatvanöt kilométeres távján, a Korinthosz nyolcvanon, illetve a nyolcvanhat kilométeres Nagyvárad–Debrecen szupermaratonin. Mindhárom versenyen második helyezést értem el, amire büszke vagyok. Ám azért dolgozom keményen, hogy a jövőben még jobb eredményeket érjek el.”
Áron elmondta, az utóbbi időben különböző okok miatt a futást mellőznie kellett, de keresztedzésekkel folyamatosan próbálta megtartani a formáját. Idén a Korinthosz 80 a fő versenye, ám azt még nem tudja, hogyan alakul az ősze, hiszen lehetséges, hogy Erasmus-ösztöndíjjal külföldön folytatja tanulmányait.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!