Korábban írtunk már Csécsei Zoltánról, aki nemrégiben új versenycsúcsot elérve futotta körbe a Tisza-tavat, miközben készül a szeptemberi 100 kilométeres világbajnokságra és a Spartathlonra. Róla emellett azt is érdemes tudni, hogy 2016 decemberében megdöntötte a futópados világrekordot. Kis múltidéző másfél év távlatából.
„Kétezertizenhatban, még a nyár elején valaki beírta a futós Facebook-csoportba, hogy megdőlt a női 12 órás futópados rekord. Mire én megkérdeztem, hogy mennyi a csúcs a férfiaknál. 148 kilométer, jött a válasz, s elkezdtem gondolkozni, hogy szerintem én képes lennék megdönteni a rekordot – mondta mosolyogva Csécsei Zoltán. – Az egyik ultrafutó társam, Makai Viktória beszállt, mondván, akkor ő a női rekorddal próbálkozik meg. Elkezdődött a szervezés, a Megafitness felajánlotta a termet, és egy hónap alatt összeállt minden. Megvolt a helyszín, bevizsgálták a futópadokat, így már kezdődhetett is a felkészülés.”
Amely igen jól sikerült, hiszen fél évvel később megdőlt a férfivilágrekord: Csécsei Zoltán ugyanis 151 kilométert futópadozott 12 óra alatt (ez óránként több mint 12.5 km!), ami a távolságot és a monotóniatűrést illetően is bravúros eredmény.
Utóbbival kapcsolatban hozzátette, zenehallgatással próbálta elterelni a figyelmét, bár nem volt könnyű, hiszen nem megszokott, hogy az ember fél napon keresztül egy fél négyzetméteres területen fut, mégpedig gyorsan.
„Voltak pillanatok, amikor annyira a szalag szélén futottam, hogy többen attól tartottak, lelépek. Figyelmeztettek is, mert a rekordkísérlet során nem volt szabad megkapaszkodni, csak a futópad kijelzőjéhez érhettem hozzá, illetve elvehettem a nekem adott frissítőket – idézte fel a rekorddöntést Csécsei Zoltán. – Még mosdóba is csak úgy lehetett kimenni, hogy megállítottam a szalagot, megvártam, amíg mozdulatlan, leléptem róla, és amikor visszajöttem, előbb felálltam, majd utána indítottam, hogy egy pillanatig se fusson üresen.”
Csécsei Zoltán természetesen futópados edzésekkel (is) készült a csúcsdöntésre, a leghosszabb tréningje hatórás volt, ami olyan jól sikerült, hogy edzőjével úgy döntöttek, ennél nem szükséges hosszabb gyakorlás. A ultrafutó hozzátette, mivel a rekorddöntésen túl ő aszfalton fut, ezért ritkán használja a futópadot, amely persze télen és nyáron is hasznos segítséget nyújthat az edzésekben.
„Amikor kint tombol a hőség, 35 fok van, akkor kisebb az edzés értéke, mivel nem lesz megfelelő az izommunka, mert a szervezet nem a futásra, hanem a túlélésre koncentrál. Persze ha valaki ilyen melegben versenyre készül, akkor hasznos a kinti edzés.
A futópadon kicsit könnyebb, nincs légellenállás, ezért fél-egy százalékos emelkedést szoktunk beállítani a padon. A kinti futás szabadabb, az egyenetlenségek jobban fejlesztik a bokakörnyéki izmokat.
A nagyon meleg nyári napok mellett télen is használhatjuk a futópadot, bevallom, a hideg, esős estéken nekem sincs mindig kedvem nekivágni a szabadtéri futásnak. Egészen más elmenni egy edzőterembe, ahol mindenki más is sportol, ami motivációnak is remek. Ezzel együtt nem futok sokat padon, az edzőm nem engedi, hiszen aszfaltos versenyzőként javarészt azon kell készülnöm.”
Hacsak valaki nem írja ki megint a Facebookra a futópados világrekordot…